top of page

Milena Adamczewska-Stachura - W Zespole ds. Równego Traktowania BRPO zajmowała się wszystkimi sprawami dotyczącymi ochrony praw osób LGBT, w tym odpowiadaniem na skargi indywidualne, opracowywaniem wystąpień generalnych, a także reprezentowaniem Rzecznika w postępowaniach strategicznych, między innymi w sprawach sądowo-administracyjnych przeciwko uchwałom wybranych jednostek samorządu terytorialnego o przeciwdziałaniu tzw. „ideologii LGBT”. Współautorka publikacji na temat ochrony prawnej osób LGBT w Polsce.

 

Anna Alboth - dziennikarka i aktywistka, zaangażowana od lat w inicjatywy związane z migracją, m.in. Civil March For Aleppo, (nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 2017 r.), czy Grupa Granica, działająca teraz na polsko-białoruskiej granicy. Dzięki pracy w organizacji Minority Rights Group, odwiedziła większość granic europejskich oraz oficjalnych i nieoficjalnych obozów dla uchodźców, zabierając ze sobą ponad 100 dziennikarzy z całej Europy. Tylko w tym roku pisała o sytuacji uchodźców z Wysp Kanaryjskich, szlaku bałkańskiego, wysp greckich i Europy Zachodniej.

 

Karolina Andrian - fundatorka i prezeska fundacji Share the care. Aktywnie działa na rzecz kobiet i równouprawnienia płci. Współprowadzi podcast Wspólne Dzieci = Wspólne Obowiązki. Prowadzi sekcję #SiłaKobiet w miesięczniku Personel i Zarządzanie. Jest też współwłaścicielką firmy Femmeritum, która oferuje rozwiązania z zakresu work-family i work-life balance.

 

Danuta Ankutowicz - Wójcina Gminy Marianowa, wieloeltnia animatorka działań lokalnych, ekspertka w dziedzinie ekologicznych gospodarstw rolnych

 

Olena Apczel - artiwistka i reżyserka teatralna, performerka, wykładowczyni, dramaturżka, kulturoznawczyni, kuratorka projektów artystycznych, Doktorka nauk humanistycznych w zakresie historii i teorii kultury. Autorka prac naukowych poświęconych badaniom nad teatrem współczesnym, w szczególności dokumentalnym, performansem i sztuką krytyczną. W praktyce reżyserskiej, poprzez formę teatru postdokumentalnego, bada przede wszystkim tematy traumy osobistej i historycznej, przemocy społecznej oraz społeczne modele alternatywnej rzeczywistości. Zrealizowała liczne sztuki, spektakle, projekty społeczne, czytania performatywne, festiwale, debaty i warsztaty. W latach 2010-2015 profesorka Państwowej Akademii Kultury w Charkowie. Od 2014 współautorka i trenerka w autorskiej szkole sztuki aktorskiej i sztuk performatywnych TESTO w Charkowie (współautorka ponad dziesięciu performansów). W latach 2017-2019 dyrektorka artystyczna Lwowskiego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Łesi Ukrainki. W latach 2019-2020 współtworzyła koncepcję głównej ekspozycji Pierwszego Baraku Muzeum Pamięci Reżimów Totalitarnych „Terytorium Terroru”. W latach 2021-2022 pracowała w Nowym Teatrze w Warszawie i zajmowała się projektami społecznymi. Obecnie, wraz z Joanna Nuckowska, Marta Hewelt, Carolin Hochleichter pracuje jako współdyrektorka festiwalu Berliner FestspieleTheatertreffen.

 

Agata Araszkiewicz - pisarka, dziennikarka, doktora nauk humanistycznych, historyczka literatury, krytyczka sztuki, tłumaczka pism Luce Irigaray, felietonistka „Czasu Kultury”, działaczka feministyczna. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca i członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet. Autorka rozpraw z dziedziny feministycznej filozofii i krytyki literackiej, a także tekstów o sztuce publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach, pracach zbiorowych i katalogach wystaw. Opublikowała monografię „Wypowiadam wam moje życie. Melancholia Zuzanny Ginczanki” (2001), a także zbiór esejów „Nawiedzani przez dym” (2012) oraz książkę „Zapomniana rewolucja. Rozkwit kobiecego pisania w dwudziestoleciu międzywojennym” (2014) (pierwotnie książka została wydana po francusku „La révolution oubliée. L’émergence de l’écriture féminie dans l’entre-deux-guerres polonais”). Opracowała i opatrzyła posłowiem tomik poezji Zuzanny Ginczanki „Mądrość jak rozkosz” (2017). Ma status badaczki stowarzyszonej z Laboratoire d’études de genre et de sexualité (UMR LEGS) CNRS/ Paris 8/ Paris Ouest. Jest też liderką belgijskiego Kongresu Kobiet

Ewa Badowska-Domagała - W 2000 r. skończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2004r. jest członkinią Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Skończyła Podyplomowe Studia Prawa Podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim a obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w zakresie polskich i unijnych przepisów dotyczących odpadów opakowaniowych. Członek European Environmental Law Forum. 

Anna Bańkowska - magister chemii;  absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studium Pedagogicznego na tejże uczelni; ukończyła studia podyplomowe „Zarządzanie w oświacie” oraz „Podstawy przedsiębiorczości” na Politechnice Koszalińskiej, „Prawo Administracyjne i Samorządowe” na Uniwersytecie Szczecińskim, a także Executuve Master of Business Administration (MBA) w Collegium Humanum w Warszawie.; w latach 1998 - 2019 nauczycielka chemii w Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Kołobrzegu, następnie w I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika w Kołobrzegu; w latach 2012 -2019 wicedyrektor I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu; od 2011 roku członkini Platformy Obywatelskiej RP, w tym od 2021 roku przewodnicząca kołobrzeskich struktur. W ramach Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej Wiceprzewodnicząca Komisji ds. Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2021 roku członkini Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych VIII kadencji, będącej organem opiniodawczo-doradczym Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Magdalena Baran - dr filozofii, polska historyk filozofii i etyki, publicystka, redaktorka; adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie; redaktor prowadząca miesięcznik „Liberté!”, prowadzi podcast "Jest sobie kraj"

Joanna Barcik - wykładowczyni na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Członkini-założycielka Polskiego Towarzystwa Filozofii Religii, a obecnie jego sekretarz. Członkini redakcji czasopisma internetowego Filozofia religii. W kręgu jej zainteresowań znajduje się fenomenologia religii, francuska filozofia refleksji, filozoficzne podstawy teologii feministycznej, możliwość myślenia o Bogu po Auschwitz. Popularyzatorka nauki. Autorka artykułów naukowych, a także popularnonaukowych, publikowanych m.in. w "Tygodniku Powszechnym".

Katarzyna Barczyk-Matkowska - Wiceprezeska MicroFood S.A., blogerka prowadząca instagram @ladypasztet i mama 16 miesięcznego Jerzego. W każdej z tych ról staram się jak mogę zmieniać świat na lepszy. W życiu zawodowym zajmuję się przede wszystkim marką Puffins, którą zaczęłam tworzyć 8 lat temu. Dziś zdobywam kolejne rynki dla naszego produktu i jestem dumna za każdym razem, kiedy kolejni konsumenci dowiadują się jak chrupiące są nasze przekąski. Moje internetowe alter ego to Lady Pasztet – zaczynałam jako blogerka 15 lat temu pod adresem www.ladypasztet.com, a teraz prowadzę konto na Instagramie @ladypasztet oraz Pasztet Podcast. Zachęcam do czytania książek na co miesięcznych liveach w ramach Feministycznej Biblioteczki Lady Pasztet. Patrzę na świat z feministycznej perspektywy wzbogaconej o macierzyńskie doświadczenia. W wolnych chwilach czytam w wannie. 

Magdalena Bartosiewicz - Specjalizuje się w szeroko pojętym prawie karnym gospodarczym. Propaguje wiedzę i świadomość prawną wśród dzieci i młodzieży, zwłaszcza w zakresie ochrony praw człowieka i rozumienia systemu prawnego w Polsce. Jest koordynatorką Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej przy Krajowej Radzie Radców Prawnych, które wspiera osoby pokrzywdzone działaniami wojennymi w Ukrainie. W sierpniu 2021 roku zaangażowała się też w pomoc na rzecz ofiar kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Jako członek Komisji Praw Człowieka KRRP podjęła się budowy Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej, które od grudnia 2021 roku rozpoczęło działania przy tej granicy. 

Magdalena Bezulska - Prezeska Grupy Veolia term S.A. od maja 2019. Przewodniczy radom nadzorczym 5 spółek zależnych, które tworzą Grupę Veolia term. Zarządza grupą spółek, które są dostawcą ciepła systemowego do ponad 60 miast. Menadżerka z ponad 20- letnim doświadczeniem w firmie działającej na rzecz samorządów. Liderka transformacji, wspierająca różnorodność i partnerstwo w biznesie. Wierzy, że współpraca i działanie wspierają rozwój ludzi i organizacji. Skutecznie wspiera przywództwo kobiet.  Od marca 2019 w Zarządzie Fundacji Veolia, którą powołała do życia w 2016. Wprowadziła w Grupie program Liderki Veolii, za jej kadencji udział kobiet w top 100 menadżerów wzrósł z 12% (2012) do 34% (2019). Ekspertka w budowaniu wizji, wdrożeniu projektów strategicznych oraz zapewnianiu pod to zasobów. Skoncentrowana na realizacji celu, skuteczna w budowaniu efektywnych zespołów. W pracy z zespołem preferuje styl partycypacyjny, ważne jest dla niej pokazywanie sensu działania, jasnej strategii, priorytetów. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Ukończyła również francuskie studia podyplomowe na Uniwersytecie Lille 1 w zakresie zarządzania terytorialnego i Executive MBA HR na Uczelni im. Łazarskiego w Warszawie. Posiada Dyplom Ministra Skarbu Państwa-Licencję członka rad nadzorczych. Absolwentka pierwszej edycji Akademii Liderek Henryki Bochniarz. Finalistka Konkursu Bizneswoman Roku 2021, rankingu Gazety Finansowej 25 Perły Polskiego Biznesu 2021, finalistka Konkursu Kobiety Energii DISE Energy 2022.

Cecylia Bieganowska - psychoterapeutka, socjoterapeutka dzieci i młodzieży, Master Trenerka Treningu Zastępowania Agresji, Wiceprezeska Międzynarodowej Organizacji Twórców i Praktyków Programu Rozwoju Społecznego PREPSEC International. Wspiera szkoły, instytucje i organizacje pozarządowe w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego uczniów i nauczycieli.

Sylwia Bielawska - Zastępczyni Prezydenta Miasta Wałbrzycha, dr nauk humanistycznych. Absolwentka Liceum Medycznego w Wałbrzychu (1994 r.). Edukację kontynuowała w Kolegium Nauczycielskim oraz Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze (filologia polska, specjalność nauczycielska). W 2003 r. ukończyła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podyplomowe studia z zakresu edytorstwa i polityki wydawniczej, następnie rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2010 r. obroniła w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej pracę doktorską Kultura książki Wałbrzycha w latach 1945–1989, za którą otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek im. Leona Marszałka za najlepszą pracę doktorską z zakresu edytorstwa (2012 r.).

Anzhelika  Bielova  - Założycielka organizacji Stowarzyszenie Kobiet Romskich „Głos Romni” w Ukrainie, koordynatorka regionalnego Ukraińskiego Kongresu Kobiet na Zaporożu. Przewodnicząca Forum ONZ ds. Mniejszości Narodowych w 2018 i 2020 roku. Monitor OBWE ODIHR. Swoją działalność na rzecz praw człowieka rozpoczęła w wieku 19 lat. Przez 7 lat stworzyła i zrealizowała ponad 20 projektów społecznych mających na celu wzmacnianie społeczności Romów.

Lena Bielska - Certyfikowana trenerka WenDo, trenerka antydyskryminacyjna i Consent, trenerka dramy stosowanej I stopnia. Współzałożycielka i prezeska Fundacji HerStory, gdzie zajmuje się historią i herstorią mówioną, edukacją antydyskryminacyjną i antyprzemocową. Terapeutka Gestalt w trakcie szkolenia, obecnie realizuje II etap (kliniczny) szkolenia psychoteraoeutycznego w Wielkopolskiej Szkole Psychoterapii Gestalt. Współpracuje na stałe z wrocławskim oddziałem Centrum Praw Kobiet, gdzie prowadzi wsparcie terapeutyczne dla kobiet z doświadczeniem przemocy i kryzysów. Trenersko pracuje głównie w obszarze przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji a także empowermentu. Założycielka Centrum Wsparcia Aktywistycznego we Wrocławiu, wraz z zespołem CWA rozwija programy rozwoju i wsparcia dla osób pracujących aktywistycznie i społecznie. Kreatorka projektów na rzecz zmiany społecznej. Absolwentka Uwr, UMCS i The DO School w Berlinie, stypendystka Alfred Landecker Democracy Fellowship. Doświadczenie zdobywa nie tylko w Polsce, ale głównie dzięki współpracy z międzynarodowymi organizacjami i inkubatorami innowacji społecznych.

Katarzyna Bierzanowska - autorka inicjatywy Pełnoprawna na rzecz równego traktowania, tłumaczka audiowizualna, edukatorka, aktywistka, współzałożycielka kolektywu Artykuł 6., współpracuje z organizacjami pozarządowymi, instytucjami publicznymi i sektorem prywatnym w zakresie dostępności, intersekcjonalności oraz równego traktowania osób z niepełnosprawnościami, współautorka raportu „Przychodzi baba do lekarza” o dostępności usług ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami oraz „Aborcja bez barier” o dostępności aborcji dla osób z niepełnosprawnościami.

Katarzyna Błażejewska-Stuhr - Dietetyczka kliniczna i psychodietetyczka. Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny, Szkołę Główną Psychologii Społecznej oraz podyplomowe studia z Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie. Współzałożycielka fundacji Kobiety bez diety. Felietonistka magazynu Zwierciadło oraz autorka programu „357 kęsów na śniadanie” w Radio 357. Autorka 13 książek, w tym serii czterech książek „Koktajle dla zdrowia i urody”. Napisała 4 książki o żywieniu dzieci: „Odżywianie dzieci mądre i zdrowe”, „Gotujemy pełną parą”, „Uczta Małego Alergika” oraz „Zdrowie i pełne energii dziecko”. Współautorka książki „Kobiety bez diety rozmowy bez retuszu”. Autorka e-booka „Jak odżywiać się w ciąży”.

Kamil Błoch - artysta, aktor, trener antyprzemocowy, współzałożyciel Grupy Performatywnej Chłopaki zajmującej się czułą męskością. 

Henryka Bochniarz - polska ekonomistka i polityczka. W 1991 ministra przemysłu i handlu. Od 1999 do 2019 prezydentka organizacji pracodawców Konfederacja Lewiatan, od 2019 przewodnicząca Rady Głównej tej organizacji. Kandydatka na urząd prezydenta RP w wyborach w 2005. Związana z Kongresem Kobiet.

Mariola Bojarska-Ferenc - autorka około trzech tysięcy programów telewizyjnych na temat work-life balance, zdrowia i fitnessu. Wydała dziesięć książek (ostatnia „Trener życia”, 2020 r.). Ambasadorka Stowarzyszenia Kobiet Onkologii Polskiej „Rakmisja”. Członkini największych amerykańskich organizacji, zajmującej się promocją zdrowia i fitnessu: IDEA i ECA.Wykładowczyni Akademii Liderek Henryki Bochniarz w dziedzinie work-life balance.

Aleksandra Borzęcka - prezeska Fundacji Strefa Dorastania, działającej na rzecz środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, działaczka młodzieżowa i wieloletnia wolontariuszka lubelskich organizacji pozarządowych, członkini Rady ds. Młodzieży. 

Natalia Broniarczyk - Działaczka feministyczna, współzałożycielka Aborcyjnego Dream Teamu i Aborcji Bez Granic, entuzjastka samoobsługi aborcyjnej i pomagania w aborcjach. Publicystka Codziennika Feministycznego, doktorantka ISNS UW. 

Paweł Brzóskowski - Od początku swojej kariery zawodowej związany jest z obszarem personalnym. Swoje dotychczasowe doświadczenie zdobywał w firmach z branży FMCG i retail. W ostatnich latach, pracując dla firm Kompania Piwowarska i PEPCO odpowiadał w swej roli za budowanie działu wynagrodzeń i analiz w taki sposób, by jak najbardziej efektywnie wspierał rozwój biznesu w ponad 13 krajach Europy. Odpowiadał za obszar polityki wynagrodzeń i benefitów, wdrażał systemy premiowe, oraz przeprowadzał wartościowanie stanowisk. Kilkukrotnie wdrażał system informatyczny HR, a także wspierał wejścia firmy na nowe rynki od strony HR-owej. Obecnie odpowiedzialny za prowadzenie i wdrażanie polityki płacowej oraz benefitowej, monitorowanie rynku płac oraz koordynowanie wszystkich działań związanych z polityką wynagrodzeń dla Grupy Żabka gdzie może się pochwalić, jako pierwsza Polska firma, zdobyciem certyfikatu Equal-Salary wskazującego równość płac w organizacji bez względu na płeć.

Maria Buchanowska - prezeska, współzałożycielka Stowarzyszenia na rzecz imigranckich rodzin dzieci z niepełnosprawnością “Patchwork” (Kraków). Urodziła się w Rosji, większość życia mieszkała w Petersburgu. W lutym 2015 r. przeprowadziła się do Kijowa ze względu na politykę Rosji w stosunku do Ukrainy i początku wojny między Rosją a Ukrainą. Urodziła w Kijowie dwójkę dzieci. W 2019 r. z powodów zawodowych razem z rodziną przeprowadziła się z Kijowa do Krakowa. Z wykształcenia jest nauczycielką filozofii i pedagożką specjalną. Od 2008 r. pracuje z dzieci z niepełnosprawnością i ich rodzinami. Od lutego 2020 r. prowadziła w Krakowie bezpłatną grupę wsparcia dla matek-imigrantek z dziećmi z niepełnosprawnością. Z tej grupy wyrosło Stowarzyszenie “Patchwork”, w zarządzie którego oprócz Marii jest 5 matek-imigrantek dzieci z niepełnosprawnością. Obecnie pod opieką “Patchwork” jest więcej niż 130 rodzin uchodźców z dziećmi z niepełnosprawnością z Ukrainę, jak również rodziny, które przybyły ze względu na wojnę. 

 

Karolina Bury - Wiceprezeska zarządu Fundacji Rodzic w mieście. Ekspertka z zakresu work&family balance. Mama Niny i Leona. Zajmuje się tematyką aktywności zawodowej mam, wykluczeniem mam z rynku pracy a także wspieraniem rodziców w łączeniu roli pracownika z opieką nad dziećmi. Uczestniczy w inicjatywach społecznych działających na rzecz zmniejszania barier zatrudniania rodziców oraz wyrównywania szans matek na rynku pracy. Z wykształcenia socjolożka. Ma kilkunastoletnie doświadczenie w pracy jako specjalistka ds. komunikacji marketingowej. Pracowała m.in. dla portalu onet.pl.

 

Beata Chmiel - menedżerka kultury, sygnatariuszka Paktu dla Kultury i współinicjatorka Obywatelskiego Paktu na rzecz Mediów Publicznych, wiceprezeska stowarzyszenia Kobiety Filmu

Iwona Chmura-Rutkowska - dr hab. prof UAM, pedagożka, socjolożka, pracuje w Zakładzie Socjologii Edukacji na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kierowniczka, badaczka i konsultantka projektów z zakresu socjologii edukacji, krytycznej analizy codzienności szkolnej, ukrytego programu edukacji, dyskryminacji i przemocy motywowanej stereotypami, edukacji prorównościowej oraz studiów nad historią kobiet. Członkini Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Zespołu Pedagogiki Młodzieży oraz Sekcji Pedagogiki Krytycznej przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN, Rady Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM, zespołu Gdy Nauka Jest Kobietą UAM, Zespołu ds. Audytu i Monitoringu Równości oraz Różnorodności UAM. Współzałożycielka i członkini grupy badawczej Płeć i Edukacja - Gender and Education. Opiekunka Koła Naukowego Edukacji Równościowej „Emancypacja”. Współpracowniczka instytucji państwowych, samorządowych oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz równego traktowania. Członkini Zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności Miasta Poznania oraz Zespołu sterującego polityki oświatowej dla miasta Poznania 2030. Wiceprezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet, przewodnicząca rady Fundacji Ja,Nauczyciel’ka, współtwórczyni Akademii Równości i Różnorodności, autorka materiałów edukacyjnych. Autorka i współautorka publikacji naukowych, między innymi: Niegodne historii? (Poznań 2015), Gender w podręcznikach. Projekt badawczy (Warszawa 2016), Entuzjastki pedagogiki i edukacji. Kalendarz (Poznań 2017-2018), Być dziewczyną – być chłopakiem i przetrwać. Płeć i przemoc w narracjach młodzieży (Poznań 2019), Raport z monitoringu warunków pracy i równego traktowania w UAM (Poznań 2022), Młode wartości. Jakiego świata chce pokolenie Z reprezentujące obszar ICT i STEM? (Warszawa 2022) oraz serii publikacji w ramach projektów: Lights4Violence. Lights, Camera and Action Against Dating Violence, Mądrość, odwaga i entuzjazm oraz wystawy Pierwsze uczone Uniwersytetu Poznańskiego 1919-1939, Naukowczynie. Pierwsze kobiece kariery uniwersyteckie w Poznaniu (Poznańskie Centrum Dziedzictwa 2021/22). 

Sylwia Chutnik - Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Laureatka Paszportu Polityki. Trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike. Nagrodzona Społecznym Noblem Ashoka i Nagrodą m.st. Warszawy za zasługi na rzecz stolicy i przywracania herstorii kobiet.

Sylwia Chwedorczuk - badaczka literatury, edytorka i pasjonatka listów Anny Kowalskiej i Marii Dąbrowskiej. Pracę doktorską obroniła w Instytucie Badań Literackich PAN. Publikowała w „Twórczości” i w „Dialogu”. Uwielbia podróże i rozmowy istotne. Mieszka w Warszawie.

Agnieszka Chyrc - historyczka, terapeutka zajęciowa, edukatorką seksualna i równościowa, mama 13-latka i aktywistka. Obecnie poszerza swoje kompetencje z zakresu porozumienia bez przemocy i reagowania w sytuacjach kryzysowych. Prowadzi różnorodne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jej myślą przewodnią jest danie uczestnikom i uczestniczkom narzędzi które pozwolą im cieszyć się z życia, ale też przestrzeni do własnych spostrzeżeń i przemyśleń. Pracowała z dziećmi, osobami z niepełnosprawnosciami, starszymi i z różnymi innymi grupami. Prowadziła warsztaty dla młodzieży, grup biznesowych ale także na ASP odczas Pol and Rock festiwalu. Działa od lat na rzecz osób wykluczanych w Instytucie Równości, organizowała niezliczoną liczbę protestów w obronie praw człowieka i praworządności. Współpracuje z lubuskim samorządem I komisją Europejską.

Anna Clunes - Ambasadorka Wielkiej Brytanii w Polsce od września 2020 roku. Obowiązki w Warszawie pełniła już w latach 1996-2000. W tym czasie pracowała w Departamencie Rozwoju Międzynarodowego. W latach 2010-1017 pracowała w brytyjskim Biurze Spraw Zagranicznych, czyli odpowiedniku polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W latach 2017-2020 była dyrektorką, a następnie pełniła obowiązki dyrektorki generalnej brytyjskiego Departamentu ds. Wyjścia z Unii Europejskiej. Jest oficerką Orderu Imperium Brytyjskiego, przyznawanego za szczególne działania w służbie publicznej, stąd przysługuje jej używanie po nazwisku tytułu OBE.

Bogna Czałczyńska - Pełnomocniczka Regionalna Kongresu Kobiet i członkini Rady Programowej Stowarzyszenia Kongres Kobiet, pełnomocniczka Marszałka Pomorza Zachodniego Olgierda Geblewicza ds. kobiet i równego traktowania, członkini zespołu ds. przeciwdziałania dyskryminacji osób LGBTQ w Urzędzie Marszałkowskim Pomorza Zachodniego, członkini Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny, b. przewodnicząca Zachodniopomorskiej Rady Pożytku Publicznego. Współorganizatorka Kongresów Kobiet w Szczecinie, Rejsów Kobiet NawiGracje, projektów aktywizacji społeczności lokalnych na obszarach wiejskich „Świetliki” oraz Niezależnego Centrum Obywatelskiego Kolektyw w Szczecinie. Obszarem jej działalności są polityki równego traktowania, budżety równościowe oraz współpraca międzysektorowa.

Agata Czarnacka - filozofka polityki, tłumaczka, działaczka feministyczna i publicystka. Była redaktorka naczelna portalu Lewica24.pl i doradczyni Klubu Parlamentarnego SLD ds. demokracji i przeciwdziałania dyskryminacji. Członkini obywatelskiego Komitetu Ustawodawczego Ratujmy Kobiety i Ratujmy Kobiety 2017, współorganizatorka Czarnych Protestów i Strajku Kobiet w Warszawie. Stale współpracuje z Gazetą Wyborczą i portalem Tygodnika Polityka, gdzie ma swój blog poświęcony demokracji pt. Grand Central

Anita Czarniecka - prezeska Fundacji Damy Radę, Koordynatorka projektu #OTSNM politolożka, fotografka (portret, reportaż, sport), działaczka społeczna na rzecz praworządności i praw człowieka; koordynatorka projektu OTSNM, założycielka i prezeska Fundacji Damy Radę. 

Magdalena Czarzyńska-Jachim - wiceprezydentka Sopotu, odpowiedzialna m.in. za edukację, opiekę społeczną, turystykę, związana z samorządem sopockim od 2006 roku. Członkini Stałego Komitetu ds. Równości przy Radzie Gmin i Regionów Europy (CEMR). Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich, pomysłodawczyni i moderatorka Sopockich Spotkań Kobiet, czyli debat o najważniejszych sprawach, bieżących wydarzeniach zawsze z perspektywy kobiet. Laureatka konkursu „Lew Koźmińskiego” w kategorii Administracja. Magdalena Czarzyńska-Jachim; „równe traktowanie to nie jest ideologia to naturalny i prawdziwy sposób patrzenia na świat, dostrzeganie przejawów dyskryminacji tam, gdzie nie widzi tego już przyzwyczajone i działające wg stereotypów społeczeństwo”. Nie pyta czy, ale jak rozwiązać pojawiający się problem.

Agnieszka Czerederecka - działaczka społeczna, jedna z założycielek Warszawskiego Strajku Kobiet. Jako współorganizatorka Czarnego Protestu 3 października 2016 roku w Warszawie została współlaureatką nagrody „Człowiek Roku” „Gazety Wyborczej” w kategorii Prawa Człowieka.

Joanna Czerska-Thomas - Radna Rady Miasta Bydgoszczy, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy, w której pracach koncentruje się na przedsiębiorcach, dobrostanie kobiet i wspieraniu osób z niepełnosprawnościami. Członkini Bydgoskiej Rady ds. Równego Traktowania. Inicjatorka akcji Różowa Skrzyneczka w Bydgoszczy. Pracowała w zespole opracowującym projekt #gabinet24, który za cel stawia dostępność do gabinetów ginekologicznych. Laureatka nagrody specjalnej w konkursie o tytuł Społecznika Roku 2020 tygodnika NEWSWEEK POLSKA za zaangażowanie społeczne w czasie epidemii COVID-19. Nominowana do nagrody liderskiej im. Prof. Zbigniewa A. Pełczyńskiego za pomoc uchodźcom. Wspiera kobiety ucząc ich przedsiębiorczości i aktywnie pomagając w biznesie. Od 2011 współorganizuje konferencję biznesową Charmsy Biznesu. Współautorka książki wspierającej kobiety pt. „Kobieta na swoim”. Prezeska Fundacji M4Bizz, która wspiera przedsiębiorców i właścicielka Agencji Marketingowej M4Bizz.

Anu Czerwiński - Ukończył reżyserię dokumentalną na uniwersytecie Denis Diderot w Paryżu i program DOK PRO w Szkole Wajdy w Warszawie. W swoich przedsięwzięciach artystycznych interesują go tematy widzialności wykluczonych społecznie grup, feminizmu, niepełnosprawności i doświadczeń społeczności LGBT. 

Agnieszka  Dąbrowiecka - menadżerka działu programowego w Stowarzyszeniu Amnesty International, prawniczka od lat zajmująca się prawami człowieka. W ramach administracji rządowej zaangażowana w negocjacje traktatów międzynarodowych z zakresu praw człowieka i ich ratyfikację przez Polskę oraz opracowanie programu wsparcia dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. Prowadziła liczne szkolenia z orzecznictwa Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Od 6 lat związana z Amnesty International w Polsce, obecnie współtworzy jej kampanie i stanowiska.

Aneta Dekowska - Współzałożycielka i prezeska Stowarzyszenia Akceptacja, które jest pierwszym w Polsce Stowarzyszeniem zrzeszającym rodziny i przyjaciół osób LGBT. Stowarzyszenie podejmuje działania edukacyjne skierowane do ogółu społeczeństwa, wspiera rodziny i przyjaciół osób LGBT w budowaniu pozytywnych relacji. Inicjuje i wspiera działalność na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Członkini i współzałożycielka stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Z wykształcenia ekonomistka, od 20 lat prowadzi biuro rachunkowe. 

Anna Dęboń - aktywistka edukacyjna, pedagożka, terapeutka, arteterapeutka, terapeutka zajęciowa, trenerka, nauczycielka wspomagająca, doradczyni zawodowa, asystentka osoby z autyzmem, animatorka kultury. Mgr pedagogiki o specjalizacjach: pomoc społeczna i opiekuńczo-wychowawcza oraz edukacja artystyczna i terapia w zakresie sztuki na Uniwersytecie Śląskim (2004). Absolwentka studiów podyplomowych na kierunkach: Doradca – Trener - Konsultant w Dolnośląskiej Szkole Wyższej Edukacji we Wrocławiu (2007) oraz Psychopedagogika zaburzeń ze spektrum autyzmu w Górnośląskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Mysłowicach (2016).  Absolwentka: Szkoły Jakości NGO Meritum (2010), Szkoły Trenerów i Konsultantów Zarządzania Matrik (2007), Szkoły Inicjatyw Strażniczych Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska (2022). Właścicielka i stwórczyni marki O!PA (przestrzeni edukacji i terapii dla dzieci i młodzieży). Wolontariuszka i działaczka, od lat związana z organizacjami pozarządowymi. Jedna z założycielek Stowarzyszenia dO!PAmina Lab (aktywność w zespole: prezeska zarządu od 2018 do nadal). Pomysłodawczyni i realizatorka wielu projektów edukacyjnych i rozwojowych dla dzieci i młodzieży (edukacja artystyczna, edukacja obywatelska, edukacja ekologiczna). Obecnie zajmuje się tematyką praw dzieci i praw człowieka oraz monitoringiem realizacji tych praw w szkołach. Inicjatorka oddolnego ruchu na rzecz zmian w edukacji w Dąbrowie Górniczej, współorganizatorka Zagłębiowskiego Forum dla Edukacji „Szkoła jest nasza”. Współautorka badań i raportu pt. Młodzi o szkole” (2021) określającego trudności, z jakimi na co dzień w środowisku szkolnym zmagają się dzieci i młodzież oraz zdefiniowanie form wsparcia instytucjonalnego, które są dla nich dostępne w ich najbliższym otoczeniu. Współautorka raportu z monitoringu praw uczniowskich w odniesieniu do zapisów statutów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (2022). Czterokrotna laureatka nagrody Słoneczniki – plebiscytu Grupy CzasDzieci.pl na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci na śląsku. Przedsiębiorczyni animująca ogrody szkolne. Prywatnie mama dwóch nastolatek, od trzech lat wspierająca swoje córki w edukacji domowej.

Agata Diduszko - dziennikarka, działaczka społeczna, polityczka Lewicy, w 2018 roku wybrana na radną Warszawy. Współautorka mapy kościelnej pedofilii i raportu o tuszowaniu pedofilii przez polskich biskupów; autorka książki „Krucjata polska” i współautorka książki „Szwecja czyta. Polska czyta”. Członkini zespołu Krytyki Politycznej i Rady Kongresu Kobiet. Autorka feministycznego programu satyrycznego „Przy Kawie o Sprawie” i jego prowadząca, nominowana do Okularów Równości 2019. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą" i portalem Vogue.pl.

Alicja Długołęcka - pedagożka i edukatorka seksualna, obecnie w trakcie certyfikowanego szkolenia psychoterapeutycznego. Wykładowczyni na Wydziale Rehabilitacji w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z psychosomatyki i rehabilitacji seksualnej. Wykładowczyni na Podyplomowych Studiach Wychowania Seksualnego na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką licznych książek i artykułów z zakresu edukacji psychoseksualnej m.in. monografii „Edukacja seksualna”, „Zwykłej książki, o tym skąd się biorą dzieci”, „Seks na Wysokich Obcasach”. Swoją pracę naukową i popularyzatorską poświęca profilaktyce zaburzeń psychoseksualnych, szeroko rozumianej edukacji seksualnej i propagowaniu zdrowia seksualnego.

Karolina Domagalska - reporterka, aktywistka i reżyserka dokumentalna. Z wykształcenia antropolożka i absolwentka gender studies. Autorka książki Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro, która znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Zdobywczyni Studenckiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Autorka podcastu Coś na A, pierwszego w Polsce podcastu o aborcji.

Dominika Drop -  założycielka ciałopozytywnej marki Femifiga. Pasjonatka wzornictwa projektowanego z myślą o zmysłach, cipce i świętym spokoju. Samozwańcza ambasadorka przyjemności. W swoich działaniach łączy uważność (Mindfulness) z seksualnością. Prywatnie mama pięcioletniego Kajetana i żona trzydziestoczteroletniego Kuby. 

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - Filozofka, pedagożka, działaczka na rzecz publicznej edukacji, praw pracowniczych oraz praw człowieka. Jako posłanka zaangażowana w prace Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, przewodnicząca Parlamentarnych Zespołów: ds. Ustawowego Uregulowania Zawodu Psychologa, ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz ds. Nauczycieli, Nauczycielek i Osób Pracujących w Oświacie. W ramach swojego biura poselskiego prowadzi Poselską Pomoc Pracowniczą, udzielając wsparcia interwencyjnego poszkodowanym pracownikom i pracownicom. W 2016 roku znalazła się na liście Top 100 Global Thinkers magazynu Foreign Policy. W 2020 roku nagrodzona "Koroną Równości" w plebiscycie Kampanii Przeciw Homofobii.

Beata Dżon-Ozimek - publicystka, dziennikarka, korespondentka z Wiednia, tłumaczka, autorka scenariuszy dokumentacji filmowych, współpracuje m. in. z Focusem Historia, Przeglądem, Gazetą Wyborczą, Angorą.

Rut Einarsdóttir - Sekretarz Generalna Islandzkiego Stowarzyszenia Praw Kobiet. Zasiadała w radzie doradczej Rady Europy ds. młodzieży, prowadziła warsztaty na temat praw obywatelskich w całej Europie i przemawiała m.in. na Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju.

Maria Ejchart-Dubois - prawniczka. Od ponad 20 lat związana jest z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Od 2003 r. koordynuje program „Niewinność” zajmujący się pomyłkami sądowymi i osobami niesłusznie skazanymi. Jest współautorką książki „Dożywotnie pozbawienie wolności. Zabójca, jego zbrodnia i kara. ”Od wielu lat, zarówno w Polsce jak i za granicą, pracuje jako trenerka i ekspertka z zakresu praw człowieka. Jest członkinią Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz współprzewodniczącą Komisji Ekspertów Krajowego Mechanizmu Prewencji. Od 2015 r. pełni funkcję Prezeski Zarządu Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Jest współtwórczynią Inicjatywy Obywatelskiej #WolneSądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS, w którym od 2018 r. pełni funkcję koordynatorki i w jego ramach reprezentuje sędziów przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

Kinga  Elert - doktorantka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego

Joanna Erbel - aktywistka miejska, socjolożka, ekspertka ds. mieszkaniowych, działaczka polityczna, socjolożka, feministka. Jedna z autorek książki "Metropolie mniejszości, mniejszości w metropoliach" (Wydawnictwo Naukowe "Scholar", 2011) oraz publikacji zatytułowanej "Partycypacja. Przewodnik Krytyki Politycznej" (Wyd. "Krytyki Politycznej", 2012).

Ewa Ernst-Dziedzic - austriacka polityczka narodowości polskiej, od 2015 r. członkini Rady Federalnej, od 2019 posłanka Rady Narodowej z ramienia Partii Zielonych. Ukończyła filozofię i politologię na uniwersytecie w Wiedniu, gdzie również uzyskała stopień doktora.

Monika Falej - posłanka. Od ponad 20 lat działa w organizacjach pozarządowych. Od czterech kadencji jest przewodniczącą Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna. Od 2004 r. działa w Fundacji Inicjatywa Kobiet Aktywnych. Otrzymała nagrodę „Kobieta Sukcesu” i „Stalowego Goździka”.

Agnieszka Filipiak - Zastępczyni redaktorki naczelnej „Forbes Women”. Autorka licznych korespondencji z krajów bałtyckich i Kaukazu Płd. Członkini i założycielka Stowarzyszenia FemGlobal. Kobiety w polityce międzynarodowej.

 

Monika Frąckowiak - w 2007 r. mianowana na sędzię Sądu Rejonowego w Poznaniu, członkini zarządu wielkopolskiego oddziału Iustitii. Od 2018 r. reprezentuje Iustitię w zarządzie Medel – Stowarzyszenia Europejskich Sędziów i Prokuratorów dla Wolności i Demokracji. Mama dwóch nastoletnich córek.

Marta Frej - malarka, ilustratorka i animatorka kulturalna. Prezeska zarządu Fundacji Kulturoholizm. Jest również współzałożycielką i koordynatorką Klubu Krytyki Politycznej w Częstochowie.

Sandra Frydrysiak - Kulturoznawczyni i socjolożka pracująca naukowo na obszarach gender studies, dance studies i new media studies. Adiunktka w Instytucie Nauk Humanistycznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Wykładowczyni Joint European Master’s Degree in Women’s and Gender Studies: GEMMA na Uniwersytecie Łódzkim. Prowadzi m.in. zajęcia z dyskursów politycznych, strategii emancypacyjnych, intersekcjonalności, humanistyki w działaniu, sztuki transmedialnej. Bada m.in. kategorię siostrzeństwa, udział kobiet w protestach, feministyczną wrażliwość reżyserek, reprezentację kobiet w kulturze popularnej oraz percepcję ruchu tanecznego w wirtualnej rzeczywistości.

Iwona  Frydryszak - menedżerka kultury, dziennikarka, edukatorka. Współtwórczyni Brave Kids w latach 2011 – 2021, koordynatorka projektów z zakresu współpracy rozwojowej i humanitarnej (PAH, PIN). Pracowała i mieszkała m.in. w Gruzji, Tanzanii i Rosji

Małgorzata Fuszara - prof. nauk humanistycznych, współprowadząca Gender Studies (wraz z prof. Bożeną Chołuj), autorka wielu badań i publikacji m.in. po polsku, angielsku, francusku, niemiecku na temat sytuacji kobiet. Przewodnicząca Rady Kongresu Kobiet i eksperckiej Rady Kobiet przy prezydencie Warszawy Rafale Trzaskowskim. W rządzie Donalda Tuska i Ewy Kopacz, była Pełnomocniczką Rządu ds. Równego Traktowania.

Nina Gabryś - Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. polityki równościowej. Przewodnicząca Rady ds. Równego Traktowania w Krakowie. W latach 2018 -2020 roku pełniła funkcję Radnej Miasta Krakowa. Współtworzyła pierwszy w Polsce Plan Równości Płci na poziomie samorządu, koordynuje prace nad miejskim programem działań na rzecz kobiet "Krakowianki", jest inicjatorką programów na rzecz przedsiębiorczości kobiet, wzmacniania kobiet w sporcie oraz inicjatorką powołania Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej dla wybitnych Krakowianek. Jest absolwentką programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji "Future Leaders Invitation Program (PIPA)", stypendystką międzynarodowego programu „Humanity in Action” oraz „Advanced Leadership Program for Top Talents” organizowanego przez Center for Leadership. Pełni funkcję zewnętrznej rzeczniczki ds. etyki na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Laureatka I edycji plebiscytu 16 Liderek Równości (Kongres Kobiet & Ambasada Brytyjska)

Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska - adwokatka, doktora nauk prawnych. Wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, przewodnicząca Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich. W latach 2016-2021 wiceprzewodnicząca Komisji Legislacyjnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Magdalena Gałkiewicz - łodzianka, ekofeministka, weganka. Posiada dwa dyplomy studiów wyższych na UŁ: filologii romańskiej i informatyki stosowanej. Jest absolwentką 27. Szkoły Liderów Politycznych. Zawodowo zajmuje się jakością aplikacji oraz prowadzeniem projektów informatycznych w firmie Orange Polska SA. Działa społecznie w stowarzyszeniu Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom jako członkini zarządu i aktywistka. Jest przewodniczącą łódzkiego koła Partii Zieloni, wolontariuszką w Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! oraz działaczką w Łódzkim Ruchu Antyłowieckim.

Magdalena Garbacza-Kajda - właścicielka newsme.pl, radczyni prawna i mediatorka. Wraz z Agatą Kubasiewicz są fankami i propagatorkami zdrowej diety niskoinformacyjnej, która w ich przekonaniu jest jednym z najważniejszych elementów mental well-beingu. Od 4 lat wspólnie wydają newspack newsme.pl dla tysięcy Polek, wierząc, że wiedza o otaczającej rzeczywistości stanowi podstawę świadomego życia.

Agnieszka Gawron - profesorka UŁ w Instytucie Kultury Współczesnej, literaturoznawczyni. Autorka książek Powieściopisarstwo Jerzego Andrzejewskiego wobec prozy XX wieku (WUŁ 2003) oraz Macierzyństwo - współczesna, literatura, kultura, etyka (2016). Zajmuje się historią i teorią literatury w perspektywie kulturowej i porównawczej, szczególnie women’s i gender studies oraz transdyscyplinarnymi motherhood studies. Jej publikacje koncentrują się wokół narracji matrifokalnych, kobiecej tożsamości, społeczno-kulturowych kontekstów kobiecego pisarstwa oraz jego wymiaru emancypacyjnego i etycznego.  Współpracuje z Interdyscyplinarnym Seminarium Gender przy Centrum Innowacji Społecznych UŁ.

Justyna Gąsior - polonistka, bohemistka, oligofrenopedagożka, logopedka. Promotorka i praktyczka świadomej edukacji, nauczania kształtującego, edukacji obywatelskiej. Od dziecka związana z promocją wiedzy o prawach dziecka. Współpracowała z Markiem Michalakiem w świdnickim Stowarzyszeniu Dzieci Chorych "Serce". Feministka, obrończyni praw zwierząt i ludzi. Aktywistka. Inicjatorka wielu akcji charytatywnych. Członkini zarządu Fundacji "EndoMama" działającej na rzecz kobiet chorujących na endometriozę, a także wynikającą z niej niepłodność.  W latach 2020/2021 pełnomocniczka ds. kobiet przy Urzędzie Miejskim w Świebodzicach. Organizatorka Tęczowego Piątku i liderka Strajku Kobiet. W 2020 roku toczyło się wobec niej potępowanie dyscyplinarne za organizację Strajku Kobiet w Świebodzicach. Postępowanie po 8 miesiącach umorzono.

Adela Gąsiorowska - Członkini zarządu warszawskiej Kooperatywy Spożywczej “Dobrze”. Prawniczka, specjalizuje się w tematach organizacji społecznych, spółdzielczości, partycypacji obywatelskiej, współpracy publiczno-społecznej oraz rzecznictwa. Doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji UW, gdzie realizuje projekt badawczy poświęcony panelom obywatelskim w polskim samorządzie lokalnym.

Urszula Glensk - Literaturoznawczyni i krytyczka literacka. Zajmuje się historią reportażu i współczesną prozą dokumentalną. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W refleksji badawczej łączy literaturoznawstwo i antropologię kultury. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów, m.in. w „Pracach Literackich”, „Znaczeniach”, „Nowych Książkach” i w serii „Colloquia Anthropologica et Communicativa”. Jest autorką książek – monografii Proza wyzwolonej generacji 1989-1999 oraz zbioru Trzy szkice o przewartościowaniach w kulturze, a także współautorką podręcznika creative writing Jak zostać pisarzem? (nagroda Magazynu Literackiego Książki).

Maciej Głogowski - I zastępca Redaktor Naczelnej Radia TOK FM. Od 2007 kierownik redakcji ekonomicznej. Od 2014 gospodarz codziennego magazynu EKG. Laureat nagród dziennikarskich m.in. najlepszy dziennikarz roku 2014 - Nagroda im Władysława Grabskiego, NBP a także Nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka i Nagrody Prezesa KIG.

Anna Goc - Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”. Laureatka VI edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego (2017), w ramach którego pisze książkę reporterską o osobach głuchych. Nagradzana przez kapitułę Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategoriach News (2011) i Reportaż prasowy (2016, 2017, 2018), laureatka Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski (2018). Wyróżniona w finale V Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek (2015). Nominowana do XI edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego (2015), XX Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego (2017), Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej (2018) oraz Nagrody Grand Press w kategorii Reportaż prasowy (2017, 2018). Autorka książki „Boniecki. Rozmowy o życiu” (Znak, 2018)

Sylwia Góra - kulturoznawczyni, literaturoznawczyni, doktorka nauk humanistycznych, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu, autorka książki Ewa Kierska. Malarka melancholii (2020), animatorka kultury, współorganizatorka Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj!, miłośniczka literatury pisanej przez kobiety oraz biografii nieznanych i zapomnianych artystek. Stale współpracuje z Kulturą Liberalną.

Marta Górna - dziennikarka Gazety Wyborczej. Zaczynała w poznańskiej redakcji, pisała m.in. o problemach ludzi w kryzysie bezdomności i wykluczonych oraz więziennictwie. W 2014 r. przez kilka miesięcy relacjonowała wydarzenia z ukraińskiego Majdanu. Uczestniczyła w powstawaniu serwisu "Co Jest Grane 24". Od 2018 r. jest autorką działu kultury. Pisze o filmach i popkulturze, lubi opisywać filmowe dziwadła, fenomen kina klasy B i rozmawiać z gwiazdami kultowego kina. W 2020 r. była jurorką festiwalu filmowego Splat!FilmFest.

Ewa Graczyk - Literaturoznawczyni, eseistka, feministka. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego (1977). Doktor habilitowana, profesor nadzwyczajna w Instytucie Filologii Polskiej UG. Nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” 2006 oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2014.

Agnieszka Graff - kulturoznawczyni i publicystka, absolwentka Amherst College, Oxfordu i Szkoły Nauk Społecznych przy IfiS PAN, profesorka w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, badaczka feminizmu i antyfeminizmu. Oprócz Świata bez kobiet (2001, poszerzone wydanie:  Marginesy 2021), wydała też: Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie (W.A.B., 2008), Matkę feministkę (KP, 2014) oraz Memy i graffy. Dżender, kasa i seks (KP, 2015, wspólnie z Martą Frej). Jej ostatnia książka, napisana wspólnie z Elżbietą Korolczuk, to Kto się boi gender? Prawica, populizm i feministyczne strategie oporu (KP, 2021, Routledge, 2021). W serii z Różą Krytyki Politycznej ukazał się autobiograficzny wywiad rzeka pt. Graff. Jestem stąd (2014; współautorem jest Michał Sutowski). Publikowała teksty naukowe w takich czasopismach jak: „Signs”, „Public Culture”, „East European Politics and Societies”, „Feminist Studies”, „Czas Kultury” i „Teksty Drugie”. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, członkini rady programowej stowarzyszenia Kongres Kobiet, współpracuje z Fundacją Batorego. Od kilku lat pisuje felietony do „Wysokich Obcasów”. Autorka polskiego przekładu „Własnego pokoju” Virginii Woolf.

Sylwia Gregorczyk-Abram - adwokatka oraz działaczka społeczna. Jest zaangażowana w organizacje pozarządowe działające na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, ochrony praworządności oraz systemowych zmian w polskim systemie sprawiedliwości. Współtworzone przez nią organizacje pozarządowe - Komitet Obrony Sprawiedliwości i Wolne Sądy zajmują się monitorowaniem i archiwizowaniem przypadków wywierania politycznego nacisku na sędziów i adwokatów, radców i zapewnianie tym osobom pomocy prawnej. Od 2017 roku jest współorganizatorką dziesiątek demonstracji i akcji protestacyjnych w sprawie obrony praworządności i represjonowanych sędziów.

Ilona Grędas-Wójtowicz - Zastępca Prezydenta Miasta Kołobrzeg ds. Społecznych. Absolwentka Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Koszalinie - studia licencjackie administracja; Uniwersytetu Szczecińskiego - studia magisterskie administracja; Uniwersytetu Gdańskiego - studia magisterskie prawo; Uniwersytetu Gdańskiego studia podyplomowe projekty deweloperskie. Obecnie w trakcie studiów III stopnia doktoranckich w dziedzinie nauk prawnych Uniwersytetu Gdańskiego. W mieście Kołobrzegu od grudnia 2018 roku zajmuje się sprawami edukacji, kultury, sportu i spraw społecznych, a w szczególności do nich należy: nadzorowanie jednostek organizacyjnych miasta realizujących zadania z zakresu oświaty, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, kultury i kultury fizycznej, całokształt spraw związanych z rozwojem kultury oraz kultury fizycznej i sportu, współpraca z organizacjami pozarządowymi, współpraca z Pełnomocnikiem ds. Osób Niepełnosprawnych, podejmowanie szerokich działań na rzecz rozpoznawania problemów osób niepełnosprawnych.

Teresa Gręziak - dyrygentka i kierowniczka artystyczna. Tworzy zespoły wokalne, dyryguje chórami, organizuje koncerty, komponuje utwory, prowadzi warsztaty wokalne. Jest dyrygentką Chóru Akademickiego UW.

Brygida Grysiak - zastępczyni redaktora naczelnego TVN24, redaktorka do spraw standardów i dobrych praktyk dziennikarskich.

Małgorzata Grzywacz - profesor w Instytucie Kulturoznawstwa UAM, sekretarz naukowa Centrum Badań im. Edyty Stein UAM (od 2003),  historyczka, germanistka i tłumaczka, autorka ponad stu prac z zakresu historii duchowości chrześcijańskiej, religijności w systemach totalitarnych, dialogu chrześcijańsko żydowskiego, relacji niemiecko - izraelskich.  Wiceprzewodnicząca  European Society of Woman in Theological Research (Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Badań Teologicznych Kobiet). Członkini rady parafialnej, wieloletnia koordynatorka pracy Koła Pań w parafii poznańskiej, delegat do Synodu w latach 2012-2017, aktywna w pracach Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, redaktor naczelna czasopisma "Słowo i myśl. Przegląd ewangelicki 2.0".  Od 38 lat mężatka, mama Darii Grzywacz, duchownej Kościoła Ewangelickiego Północnych Niemiec

Marta Hajkowicz - dziennikarka lokalnych mediów działających na terenie powiatów: elbląskiego i braniewskiego, współpracująca m.in. z OPP i NGO, koordynatorka projektów dotyczących osób wykluczonych m.in. kobiet – ofiar przemocy domowej, osób starszych i niepełnosprawnych.

Joanna Hańderek - profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, na którym wcześniej studiowała, zrobiła doktorat i habilitację. Zajmuje się filozofią kultury i filozofią współczesności.  Była Zastępczynią Dyrektora do Spraw Studenckich w Instytucie Filozofii. Za najważniejszą w swojej pracy uważa współpracę ze studentkami i studentami. Z nimi założyła Koło Naukowe Studentów Filozofii UJ i dwie jego sekcje: Filozofii Kultury i Ekoetyki. Razem z nimi protestowała przeciwko łamaniu konstytucji, przeciwko działaniom Ordo Iuris, czy deportacji Ameera Alkhawlany. Współorganizowała marsz przeciwko faszyzmowi w Krakowie, szła w Czarnym Proteście.

Iwona Hartwich - żona, matka, społeczniczka i polityk. Jest posłanką na Sejm IX kadencji z listy Koalicji Obywatelskiej. Działaczka na rzecz osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, założyła Stowarzyszenie „Mam Przyszłość”. W latach: 2014 i 2018 wraz ze swoim niepełnosprawnym synem dwukrotnie uczestniczyła w protestach na terenie Sejmu RP. Jej zaangażowanie, charyzma i determinacja sprawiły, że stała się ich liderką. Jej syn Jakub urodził się z porażeniem mózgowym, porusza się na wózku inwalidzkim.

Joanna Hetnarowicz-Sikora - członkini zarządu SSP IUSTITIA, Sędzia Sądu Rejonowego w Słupsku, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2011 roku związana jest z Wydziałem Karnym. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu Prawa Międzynarodowego i Służby Zagranicznej na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W życiu zawodowym oddana zagadnieniom związanym z prawami człowieka i prawem europejskim. Aktywnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi, w tym zajmującymi się prawami kobiet. Pasjami czyta, amatorsko trenuje sztuki walki.

Agnieszka Holland - reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka filmowa i aktorka. Członkini Polskiej Akademii Filmowej, w latach 2008-2012 jej prezydentka. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej, od roku 2014 przewodnicząca zarządu akademii, od roku 2020 jej prezydentka. Honorowa przewodnicząca Gildii Reżyserów Polskich. Zdobczywczyni wielu nagród filmowych, w tym Złotego Globa i Złotego Niedźwiedzia.

Maria Ionova - posłanka na Sejm Ukrainy, współzałożycielka Ukraińskiego Kongresu Kobiet. Pracuje nad ustawodawstwem promującym prawa kobiet, zapobiegającym i zwalczającym przemoc domową oraz chroniącym dzieci. Współpracuje z wolontariuszami zbierającymi i dostarczającymi pomoc na tereny dotknięte wojną. Była wiceprzewodnicząca Komitetu Integracji Europejskiej.

Inga Iwasiów - urodzona w 1963. Pisarka, krytyczka literacka, profesorka literaturoznawstwa, felietonistka, redaktor naczelna dwumiesięcznika „Pogranicza”, organizatorka życia kulturalnego i intelektualnego w Szczecinie, w którym się urodziła i nieprzerwanie mieszka. Pierwszym zajęciem Ingi Iwasiów jest akademickie badanie literatury, a jego efektem są m.in. rozprawy i eseje inspirowane feminizmem oraz teorią gender, m. in. Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj (2002), Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie (2004) czy Odmrażanie. Literatura w potrzebie (2020). Opublikowała wiele tomów wierszy, opowiadań i powieści, m.in. zbiory poetyckie wierszy Miłość (2000) oraz  39/41 ( 2004); opowiadania Miasto-ja-Miasto (1996), Smaki i dotyki (2006); powieści Bambino (2008, finał Nagrody Literackiej Nike, Gdynia, Angelus, Cogito), Ku słońcu (2010), Na krótko (2012), Kroniki oporu i miłości (2020, nagrodzone Nagrodą Literacką Jantar); autobiograficznych Umarł mi. Notatnik żałoby 2013, finał Nagrody Literackiej Miasta Warszawy). Felietony publikuje w „Tygodniku Powszechnym” i „Dużym Formacie” GW. Członkini jury Literackiej Nagrody Nike w latach 2010-2013 oraz 2021-2023, przewoniczyła jury w 2021;  przewodnicząca jury Nagrody dla Autorki Gryfia w latach 2011-2013, członkini jury Nagrody Literackiej im Conrada do 2021 oraz Poznańskiej Nagrody Literackiej do chwili obecnej. Członkini Rady Doskonałości Naukowej. 

Klaudia Jachira - posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji. Aktywistka zaangażowana w życie społeczne i polityczne Polski.

Cecylia Jakubczak - menadżerka ds. PR i komunikacji w Kampanii Przeciw Homofobii

Gizela Jakubowicz - specjalistka w zakresie ginekologii i położnictwa.

Iwona Janicka - Członkini Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Koordynatorka Sieci OFOP ds. partnerstwa i funduszy europejskich. Prezeska Fundacja Aktywności Lokalnej i Fundacji Moc Inicjatyw, koordynatorka regionalna ogólnopolskiej akcji Masz Głos, członkini European Community of Practice on Partnership 2021-2027 (powołana przez Komisję Europejską), członkini komitetów monitorujących fundusze europejskie na lata 2014-2020 oraz organów doradczych samorządu, w szczególności rady działalności pożytku publicznego różnego szczebla (od 2004). W przeszłości radna i wiceburmistrz podpoznańskiej. gminy. Na co dzień doradza różnym stronom w zakresie tzw. budowania partnerstwa lokalnego i tzw. współpracy międzysektorowej (tj.administracji, biznesu i społeczności). Od kilkunastu lat zaangażowana w dialog obywatelski, począwszy od szczebla lokalnego, gminnego po krajowy.

Agnieszka Jankowiak-Maik - „Babka od histy”, nauczycielka historii i WOS, aktywistka edukacyjna, tutorka, trenerka i publicystka. Laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, oraz Medalu Wolności Słowa Grand Press i konkursu Wielkopolski Nauczyciel Roku. W 2021 roku na liście „50 Śmiałych” Wysokich Obcasów za sprzeciw wobec reformy edukacji. Promotorka nowoczesnych metod nauczania, edukacji obywatelskiej i kobiecej strony historii.

Katarzyna Janowska - dziennikarka, autorka i gospodyni programu "Rezerwacja' w Onet.Kultura i była dyrektorka TVP Kultura

Paulina Januszewska - dziennikarka Krytyki Politycznej, absolwentka rusycystyki i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka konkursu Dziennikarze dla klimatu, w którym otrzymała nagrodę specjalną w kategorii „Miasto innowacji” za artykuł „A po pandemii chodziliśmy na pączki. Amsterdam już wie, jak ugryźć kryzys”. Nominowana za reportaż „Już żadnej z nas nie zawstydzicie!” w konkursie im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją” skierowanym do młodych, utalentowanych dziennikarzy. Pisze o kulturze, prawach kobiet i ekologii

Ewelina Jarosz - adiunktka w Wydziale Mediów i Badań Kulturowych Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Badaczka w nurcie błękitnej humanistyki i krytycznych studiów oceanicznych. Pisali o sztuce amerykańskiej, błękitnych mediach, hydrofeminizmie, hydro-sztuce i artywizmie. Są również artystką i badaczką współpracującą z E.A.R.T.H Lab przy Uniwersytecie Kalifornijskim, Santa Cruz.

Kaja Jasieńko - adwokatka, związana z Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu, współtwórczyni Fundacji Dolnośląskie Centrum Praw Człowieka.

Anna Jurek -  edukatorka seksualna i filozofka. Autorka programu edukacji seksualnej dla młodzieży realizowanego przez Fundację SPUNK od 2012 r. Od ponad 10 lat rozmawia z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi o dorastaniu, relacjach, seksualności. Dla Newsweek Extra Psychologia Dziecka i Psychologia Nastolatka rozmawiała z dziećmi i nastolatkami o byciu sobą, kształtowaniu charakteru i znajdowaniu własnych dróg życiowych. Propagatorka metody Dociekań Filozoficznych opartych na programie „Filozofowania z dziećmi” autorstwa Matthew Lipmana, filozofuje z dziećmi, nastolatkami i dorosłymi. Wiceprezeska Fundacji SPUNK.

Ewa Kacak-Niemczuk - Pomysłodawczyni i przewodnicząca Piaseczyńskiej Rady Kobiet. Aktywistka na rzecz praw Kobiet od czasu Czarnego Poniedziałku w 2016. Wcześniej działała wolontaryjnie jako nastolatka i studentka w wielu organizacjach. Zawodowo managerka IT, prywatnie mama trójki dzieci, żona tego samego męża i pasjonatka muzyki, podróży oraz drugiego człowieka.

Krystyna  Kacpura - Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, wydziału neofilologii. Ukończyła podyplomowe studia w Instytucie Spraw Międzynarodowych. Związana z Federacją na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny od wielu lat. Obecnie pełni funkcję dyrektorki zarządzającej. Działa aktywnie na forum ONZ jako rzeczniczka praw kobiet. Autorka licznych artykułów, raportów i stanowisk na temat zdrowia i praw reprodukcyjnych kobiet. Członkini Sexual Rights Initiative i European Society for Contraception and Reproductive Health.

Martyna Kaczmarek - Działaczka społeczna, modelka, marketerka. Swój aktywizm zaczęła jako 19-latka, zakładając Fundację Dzień Dla Życia, która została wyróżniona w plebiscycie Zwykły Bohater telewizji TVN. Mając 22 lata rozpoczęła swoją karierę marketingową specjalizując się w marketingu społecznie zaangażowanym między innymi w koncernie Unilever, Mars i L’Oreal zdobywając takie nagrody jak Cannes Lions, Effie. Od października 2020 roku prowadzi działania edukacyjne na tematy związane z ciałopozytywnością i akceptowaniem swojego ciała - za co została wyróżniona nagrodą Doskonałość Sieci Twój Styl 2021. Jest pierwszą modelką plus-size, która trafiła do Domu Top Model. Aktualnie prezeska Fundacji Ciałość.

Diana Kaczyńska - Wicepełnomocniczka Stowarzyszenia Kongresu Kobiet, członkini Stowarzyszenia Dolnośląskiego Kongresu Kobiet, członkini Ogólnopolskiej Rady Kobiet, Dzierżeniowskiej Rady Kobiet, Towarzystwa Miast Partnerskich, Towarzystwa Miłośników Dzierżeniowa oraz wolontariuszka Dzierżeniowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od lat współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego Powiatu Dzierżoniowskiego i NGO. 

Aleksandra Karasińska -redaktorka naczelna Forbes Women i dyrektorka programowa treści płatnych w RASP. Dziennikarka, ekspertka w dziedzinie mediów internetowych, produkcji telewizyjnej i radiowej oraz prasy.Była dziennikarką Radia Wolna Europa, Radia Zet, TVN24 i wiceszefową Wydarzeń w Polsacie. Przez dwa lata pomagała budować telewizję informacyjną w Kijowie i portal Tochka.net. Była zastępczynią redaktora naczelnego tygodnika Wprost. Stworzyła i redagowała miesięcznik popularnonaukowy „Newsweek Historia”. Dodatkowo wykłada dziennikarstwo internetowe na SWPS.

 

Katarzyna Karpa-Świderek - Rzeczniczka prasowa Polski 2050 Szymona Hołowni. Edukatorka ekologiczna, publicystka, ekspertka ds. klimatu i zrównoważonego rozwoju. Była koordynatorką zespołu Klimat i Środowisko w ramach inicjatywy „Nasz Rzecznik”, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji pozarządowych, współpracowała z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu prowadziła kurs "Innowacje społeczne”.

Katarzyna Kasia - Filozofka, absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii UW, stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej i The Kościuszko Foundation, visiting scholar w Princeton University. Wykładowczyni Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka książek Rzemiosło formowania. Luigiego Pareysona estetyka formatywności, Doświadczenie estetyczne i wspólnota spektaklu, tłumaczka tekstów włoskich filozofów (Pareyson, Vattimo, Eugenio Barba i in.). Stała współpracowniczka „Kultury liberalnej”, Szkła kontaktowego w TVN24. Prowadzi poranne audycje w Radiu Nowy Świat. W Akademii Sztuk Pięknych prowadzi zajęcia z historii filozofii, estetyki i filozofii kultury z elementami antropologii. Pod jej kierunkiem powstało w tej uczelni kilkadziesiąt znakomitych teoretycznych prac dyplomowych i licencjackich. 

Patrycja Kasica - adwokata - aktywnie zabiera głos co do proponowanych rozwiązań z zakresu prawa rodzinnego i zmian w zakresie nowych propozycji co do postępowania rozwodowego. Wysoce krytyczna w zakresie tych rozwiązań które nie wspierają prawa antyprzemocowego. Liczne inicjatywy pro bono jak udział w obronach uczestników Strajków Kobiet, oraz innych w zakresie wolności praw i swobód obywatelskich, w tym praworządnościach. Krytyczny głos w sprawie nowej ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Wspierająca wiele inicjatyw edukacyjnych. Zwolenniczka aktywności lokalnej i aktywizmu lokalnego

 

Joanna Keszka - pisarka, autorka książek o seksie. Obala stereotypy na temat wibratorów i innych zabawek erotycznych. Udziela porad, stawiając sobie za cel uświadamianie kobiet, że zainteresowanie własną cielesnością nie powinno wywoływać wstydu. W 2010 roku założyła pierwszy w Polsce ekskluzywny sklep z gadżetami erotycznymi przeznaczonymi dla pań – LoveStore Barbarella. Stworzyła również magazyn Barbarella.pl – miejsce w sieci łączące czytelniczki, które chcą cieszyć się swoją seksualnością i rozmawiać o niej. Autorka książki "Grzeczna to już byłam".

 

Karolina Kędziora - Prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Radczyni prawna, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Prawa Amerykańskiego na Uniwersytecie Warszawskim, Szkoły Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Renata Kim - Dziennikarka, absolwentka orientalistyki na UJ. Pracowała w RMF FM,
Trójce i Sekcji Polskiej BBC. Pisała dla „Dziennika”, „Przekroju” i „Wprost”. Obecnie jest szefową działu Społeczeństwo w tygodniku „Newsweek”. Autorka książek Wyjście z cienia (2010) i Ostatnie słowo (2011).

 

Angelika Kimbort - Radczyni prawna. Współpracuje z organizacjami społecznymi, których celem statutowym jest ochrona zwierząt. Od 2015 r. stale reprezentuje Stowarzyszenie „Otwarte Klatki” w sprawach o znęcanie się nad zwierzętami. Członkini Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach we Wrocławiu. Współautorka ustawy o zakazie hodowli zwierząt na futra. Członkini Komisji ds. Praw Człowieka i Praworządności przy OIRP we Wrocławiu. Laureatka nagrody "Kryształowe Serce Radcy Prawnego" w roku 2022 r., przyznawanej przez samorząd zawodowy radców prawnych za działalność społeczną.

Aleksandra Kisiel - dziennikarka, twórczyni treści, influencerka i coachyni, zajmująca się samoakceptacją, zwłaszcza - ciałoakceptacją. W sieci znana jako @kisielle swoje działania koncentruje przede wszystkim na edukacji instagramowej. Działa w nurcie antydietetycznym, a w swojej pracy często zwraca uwagę na połączenia między patriarchatem, kulturą diety i obsesją piękna. Pomaga kobietom odwalić się od siebie i zacząć żyć pełnią życia w ciele, które mają już teraz, nie zaś "jak schudną". Za badaczkami Lindsay i Lexie Kite powtarza jak mantrę: "Twoje ciało jest narzędziem, nie ozdobą".

Khrystyna  Kit - Prezeska Stowarzyszenia Ukraińskich Prawniczek „JurFem”. Zajmuje się problematyką praw kobiet w czasie wojny, pracuje ze świadkami przemocy domowej i pomaga mierzyć się z konsekwencjami przemocy seksualnej w czasie wojny.

Tomasz Kitliński - jest osobą niebinarną, feministką od 1984, naukowczynią i aktywistką. Uzyskała Dyplom Studiów Pogłębionych na Uniwersytecie Paryskim 7 pod kierunkiem Julii Kristevej, o której filozofii feministycznej napisała książkę Obcy jest w nas: Kochać według Julii Kristevej. W 1993 wraz z Hélèną Cixous sformułowała „Petycję o demokratyzację Polski, w tym o prawo do aborcji”, którą podpisały Maria Janion, Barbara Stanosz, Ariane Mnouchkine, Jacques Derrida i Hanif Kureishi. Za działalność społeczną w Lublinie otrzymała statuetkę „Równość i różnorodność”. W ramach protestu po konflikcie z Czarnkiem, opuściła Lublin i obecnie prowadzi badania w Centrum Gender im. Margherity von Brentano na Freie Universitat Berlin.

Aleksandra Klich - redaktorka naczelna Wysokich Obcasów, GW. Dziennikarka, autorka kilku książek, redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów” i zastępczyni redaktora naczelnego Gazety Wyborczej. Twórczyni „Magazynu Świątecznego”, autorka książek: Brat Karol, Siostra Wanda, Bez mitów. Portrety ze Śląska, Cały ten Kutz. Biografia niepokorna, Świat musi mieć sens, Artur Rojek. Inaczej. Laureatka śląskiej nagrody Złota Honorowa Lampka Górnicza

 

Natalia Klima-Piotrowska - adwokatka, mediatorka, specjalizuje się w sprawach z zakresu ochrony praw człowieka, w tym praw kobiet, a nadto w prawie nieruchomości, wspólnot mieszkaniowych, zarządzania nieruchomościami, prawie cywilnym i rodzinnym. Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, członkini Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach, członkini Zespołu ds. Praw Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodnicząca Komisji ds. Kontaktów z Sądami i Prokuraturami przy ORA w Katowicach, członkini Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy.

 

Adrianna Klimaszewska - aktywistka i społeczniczka, feministka. Współkoordynatorka inicjatywy "Matki na granicę", współzałożycielka Fundacji "Różowa skrzyneczka", która zabiega o powszechny dostęp do środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. Jedna z 30 Kreatywnych Wrocławia 2020 roku, koordynatorka licznych projektów społecznych. Współprowadziła zeszłoroczną Akademię Mikrograntów we Wrocławiu. Wiceprezeska Stowarzyszenia Zmieniaj Zakrzów, członkini Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet i Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Z wykształcenia filolożka.

Aleksandra Klimczyk - przedsiębiorczyni. Na co dzień zajmuję się komunikacją społeczną. Jest Europejką i euroentuzjastką.  Na co dzień lubi przeczytać dobrą książkę i pójść na długi spacer. 

 

Agata Kobylińska - Członkini Zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet, koordynatorka Centrum Edukacji. Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi ds. dzieci i młodzieży. Z wykształcenia pedagożka, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi. Edukatorka seksualna, nauczycielka stopnia mianowanego. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Od 2019 roku pełni funkcję Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Łodzi ds. Dzieci i Młodzieży. Jest współzałożycielką EduKABE Fundacji Kreatywnych Rozwiązań. W 2022 roku została powołana na stanowisko Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Łodzi ds. Akcji Humanitarnej dla Ukrainy.

 

Susanne Köhler - Prawniczka specjalizująca się w zakresie prawa rodzinnego i prawa pracy. Specjalizacja w sprawach przemocy w rodzinie, a prowadzi również działalność dydaktyczną w tym zakresie. Członkini Niemieckiego Stowarzyszenia Prawników Kobiecych m.in. V./ Przewodnicząca Krajowego Związku Saksonii Niemieckiego Stowarzyszenia Prawników Kobiet (djb e.V.) Przewodnicząca Zarządu Krajowej Rady Kobiet Saksonii e.V. od 2014 r. Laureatka Nagrody im. Louise Otto Peters Miasta Lipska 2020

 

Olena Kondratiuk - wiceprzewodnicząca Parlamentu Ukrainy, współzałożycielka Ukraińskiego Kongresu Kobiet. Ukończyła Lwowski Narodowy Uniwersytet im. Iwana Franki, jest doktorą historii. Badała partie polityczne i ruchy obywatelskie na Ukrainie. Założycielka Klubu Równych Szans w Radzie Najwyższej Ukrainy, który powstał w celu intensyfikacji dialogu publicznego na temat równości płci w różnych sferach życia społecznego i politycznego.

 

Izabela Konopacka - Od ponad 10 lat działa pro bono na arenie międzynarodowej w ramach pozarządowej organizacji: Federacja Adwokatur Europejskich. W roku 2022 została I wiceprezeską FBE. Jej celem jest promowanie i angażowanie w działania jak największej ilości kobiet - prawniczek, które wciąż są mało widoczne w międzynarodowych, znanych gremiach prawniczych. Obecnie podejmuje starania, aby w organach zarządczych FBE znalazły się prawniczki z Bułgarii jak i Hiszpanii. Prowadzi szkołę dla prawników: LEGAL ENGLISH IN PRACTICE i kancelarię: KS LAW & LEGAL, wicedziekan OIRP we Wrocławiu. 

 

Ewa Kopacz - Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Koordynator Parlamentu Europejskiego ds. Praw Dziecka. Była Prezes Rady Ministrów, Minister Zdrowia, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 2014-2016 Przewodnicząca Platformy Obywatelskiej. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie.

 

Małgorzata Kopka-Piątek - Ukończyła filologię germańską na Uniwersytecie Wrocławskim i podyplomowo politologię na Uniwersytecie Warszawskim. Sprawami europejskimi i polityką międzynarodową zajmowała się przez 15 lat w Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie. Wcześniej pracowała w Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W latach 1995-2005 prowadziła szkolenia z zakresu edukacji obywatelskiej i międzykulturowej. Współzałożycielka i prezeska zarządu stowarzyszenia FemGlobal. Kobiety w polityce międzynarodowej. Dla zainteresowanych innym spojrzeniem na relacje międzynarodowe poleca publikację jej współautorstwa „Czy kobiety uratują świat? Feministyczna polityka zagraniczna”.

 

Elżbieta Korolczuk - socjolożka, komentatorka i aktywistka. Pracuje na Uniwersytecie Södertörn w Sztokholmie i w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Bada ruchy społeczne, społeczeństwo obywatelskie, polityki reprodukcji i populizm. Wydała m.in. Niebezpieczne związki. Macierzyństwo, ojcostwo i polityka (2015), Matki i córki we współczesnej Polsce (2019) i Kto się boi gender? (wspólnie z Agnieszką Graff, 2022).

 

Natalia Koryncka-Gruz - Reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych. Absolwentka filologii polskiej UW. W latach 1986-87 związana ze Studiem Filmowym im. Karola Irzykowskiego, w latach 1987-89 z Zespołem "Perspektywa". Reżyseruje także reportaże i widowiska telewizyjne oraz spektakle Teatru tv. Członkini Polskiej Akademii Filmowej. Autorka filmu dokumentalnego "SIMONA" o Simonie Kossak, badawczyni, obrończyni i opiekunce zwierząt i Puszczy Białowieskiej. 

Wiktoria Korzecka - studentka drugiego roku socjologii, aktywistka na rzecz edukacji, praw kobiet i mniejszości seksualnych. Organizatorka demonstracji w zakresie wspomnianych obszarów. Zaangażowana w inicjatywę Wolnej Szkoły (m.in. projekt Mapa Szkół Wolnych od (s)HITu) oraz działalność ruchu Plakaciary Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. Wraz z Plakaciarami oraz wrocławskim klubem Soroptimist International realizuje projekt "Przemocometru". 

 

Joanna Kos-Krauze - reżyserka i scenarzystka. Jest zastępczynią przewodniczącego zarządu Gildii Reżyserów Polskich. W 2006 roku odebrała Złote Lwy na XXXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za "Plac Zbawiciela". Pracowała również przy programach telewizyjnych i reklamowych oraz filmach dokumentalnych.

Katarzyna Kosno - rolniczka , właścicielka gospodarstwa agroturystycznego oraz Skansenu edukacyjnego, wicepełnomocniczka SKK,

Beata Kowalska - Feministyczna socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół genderowego wymiaru obywatelstwa, aktywizmu i oddolnych mobilizacji społecznych. Temat ten pozwalał połączyć fascynacje naukowe z doświadczeniem pracy w programach na rzecz równości płci. Przez lata współpracowała z organizacjami kobiecymi zaangażowanymi w walkę ze zmianami klimatu w krajach MENA (ang. Middle East and North Africa – Bliski Wschód i Afryka Północna). Rzeczniczka Praw i Wartości Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego; 

 

Magdalena Kozioł - dziennikarka Gazety Wyborczej Wrocław

 

Dominika Kozłowska - publicystka, redaktorka, filozofka i działaczka społeczna. Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Od 2010 redaktorka naczelna miesięcznika „Znak” . Członkini zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”. Członkini Rady Stowarzyszenia Kongres Kobiet i Rady ds. Równego Traktowania powołanej przez prezydenta Krakowa. Ambasadorka kampanii społecznej „Przekażmy sobie znak pokoju” ,pierwszej w Polsce kampanii społecznej, w którą – na zaproszenie organizacji LGBT – włączyli się przedstawiciele środowisk chrześcijańskich.

 

Aleksandra Krasowska - lekarka,  specjalistka psychiatrii oraz seksuolożka. Doktor nauk medycznych, lekarka, specjalistka psychiatrii i seksuologii. Pracowniczka Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Seksuologii Medycznej. Autorka lub współautorka doniesień oryginalnych prezentowanych w kraju i zagranica, jak również publikacji z psychiatrii i seksuologii. Zaangażowana w działalność społeczną i edukacyjną. Pomysłodawczyni i organizatorka inicjatywy Lekarze Kobietom. W Radiu TOK FM z dr Robertem Kowalczykiem współprowadzi programy edukacyjne SexAudycja i SexPodcast. Motocyklistka w tym roku zrobiła prawo jazdy na motor. Współautorka projektu “O tym się nie mówi”

 

Jadwiga Król - pełnomocniczka Kongresu Kobiet w Elblągu, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet, radna Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego dwóch kadencji. Inicjatorka powstania ośrodków wsparcia dla osób uzależnionych od narkomanii i alkoholu. Za swoją działalność na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego i za osiągnięcia w wyznaczaniu standardów współpracy organizacji pozarządowych została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prywatnie jest opiekunką niepełnosprawnego wnuka.

 

Katarzyna Krzywicka-Zdunek - Partnerka w firmie IRCenter. Socjolożka, z badaniami rynku związana od 25 lat. Pracowała w Pentorze, Millward Brown (obecnie Kantar TNS) i IQS. Badaczka jakościowa, specjalizuje się w badaniach poświęconym zróżnicowanym grupom docelowym. Jest pomysłodawczynią unikalnego na polskim rynku projektu poświęconego rodzicom i dzieciom (Kids Power, Family Power, Generacja Alfa), była liderką projektów dotyczących polskich kobiet (Świat Kobiet) oraz młodzieży (Świat Młodych i Młodzi Dorośli). Prowadzi warsztaty, jest prelegentką licznych wystąpień branżowych. Członkini PTBRiO. W badaniach ceni sobie rozsądek podejścia, a także entuzjazm do nowych rozwiązań. W IRCenter zajmuje się rozwojem badań jakościowych.

 

Agnieszka Krzyżak-Pitura - Z wykształcenia politolożka, absolwentka podyplomowych studiów PR i London School od Public Relations. Z zamiłowania socjolożka. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe z zakresu komunikacji społecznej i projektów CSR. Pracowała w organizacjach pozarządowych i instytucjach państwowych. Przedstawicielka Fundacji w Radzie Warszawskiego Transportu Publicznego oraz Komisji Dialogu Społecznego ds. Transportu m.st. Warszawy, ekspertka Placemaking Kids Europe. Mama 3.

 

Agata Kubasiewicz - właścicielka newsme.pl, z wykształcenia etyczka, z zawodu tłumaczka, specjalistką ds. komunikacji i dziennikarka. Wraz z Magdą Garbacz-Kajdą są fankami i propagatorkami zdrowej diety niskoinformacyjnej, która w ich przekonaniu jest jednym z najważniejszych elementów mental well-beingu. Od 4 lat wspólnie wydają newspack newsme.pl dla tysięcy Polek, wierząc, że wiedza o otaczającej rzeczywistości stanowi podstawę świadomego życia.

Dominik Kuc - laureat konkursu 25under25 Forbes&McKinsey w kategorii "Różnorodność". Inicjator Rankingu Szkół LGBTQ+. Dominik był także członkiem grupy eksperckiej przy Towarzystwie Edukacji Antydyskryminacyjnej i kampanii Wolna Szkoła. Na codzień zajmuje się tematami bezpiecznej edukacji i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

 

Anita Kucharska-Dziedzic - polska literaturoznawczyni, nauczycielka akademicka, działaczka społeczna i polityczna, doktora nauk humanistycznych, posłanka na Sejm IX kadencji. Działaczka społeczna. W 1999 założyła i została prezeską Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet Baba. Dołączyła do Rady Programowej Kongresu Kobiet. Jest aktywistką na rzecz praw kobiet, przeciwdziałania przemocy oraz równego traktowania. Współorganizatorka wydarzeń związanych z czarnym protestem. W Sejmie została wiceprzewodniczącą Komisji Ustawodawczej, wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Pozarządowych i Społeczeństwa Obywatelskiego oraz członkinią m.in. Parlamentarnej Grupy Kobiet, Parlamentarnego Zespołu do spraw Równouprawnienia Społeczności LGBT+ i Parlamentarnego Zespołu ds. Miast.

 

Dominika Kulczyk - przedsiębiorczyni, inwestorka i filantropka. Założycielka i prezeska Kulczyk Foundation – fundacji przeciwdziałającej dyskryminacji kobiet i dziewcząt na całym świecie. Członkini Foundry, inicjatorka powstania pierwszego na świecie raportu poświęconego problemowi ubóstwa menstruacyjnego. Autorka ponad 60 filmów dokumentalnych, powstałych we współpracy z CNN International (w ramach „The CNN Freedom Project”) i TVN Discovery (serial dokumentalny „Efekt Domina”),

 

Beata Kulesza - jest szefową Elbląskiego Centrum Usług Społecznych (MOPS). W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Elblągu pracuje od 1996 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywała początkowo jako pracownik socjalny. Dziś jest już doświadczonym „manadżerką pomocy”, superwizorem i trenerem z doświadczeniem akademickim. Wykładała w elbląskich uczelniach: Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej i Elbląskiej Uczelni Humanistyczno- Ekonomicznej.

 

Jacek  Kurczewski - socjolog, specjalizujący się w socjologii i antropologii prawa oraz obyczajów, w latach 1991–1993 poseł i wicemarszałek Sejmu I kadencji.

 

Barbara Kurdej-Szatan - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, prezeska fundacji "Z porywu serca". Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i laureatką trzech Telekamer oraz Złotej Telekamery. Związana z Teatrem 6. piętro i Krakowskim Teatrem Variete.

 

Kamila Kurkowska - Prezeska Fundacji Women in Law. Współtworzy Senso.Lab – platformę wymiany dobrych praktyk, diagnozy i inspiracji w zakresie projektowania zmian w nowoczesnych organizacjach. Jest także zaangażowana w inicjatywę „Razem dla różnorodności”. Posiada wieloletnie doświadczenie zdobyte w firmach Deloitte, Harward Business Review i RSM Poland. Od kilku lat prowadzi własną firmę doradczą Firemind, pracując głównie dla firm z sektora usług profesjonalnych. Pierwsza w Polsce tłumaczka przysięgła języka katalońskiego. Instruktorka narciarska, płetwonurek i ratowniczka wodna.

 

Monika Kurpanik - dyrektorla Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych w Elblągu

 

Ewa Kuryluk - artystka awangardowej instalacji tekstylnej i sztuki powietrza, malarka i fotografka, pisarka i poetka. Inspiruje się autobiografią i figuracją, cieniem, śladem i lustrem, mitem dziewczyny z Koryntu i legendą Weroniki, poezją i podróżą. Artystka jest znana z 43 wystaw solo i ponad 60 wystaw zbiorowych, z katalogów i książek. Jej prace znajdują się w zbiorach publicznych i prywatnych w Europie i USA; w Muzeach Narodowych Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia i w Muzeum Sztuki w Łodzi.

 

Katarzyna Kwiatkowska - absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu aplikacji prokuratorskiej i odbyciu asesury została powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga - Północ, w 2001 r. na stanowisko prokuratora Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W 2004r. została powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie.

Agnieszka Kwiatkowska - Socjolog, politolog. W pracy naukowej zajmuje się zachowaniami politycznymi, przemianami wartości społecznych, ruchami społecznymi i partiami politycznymi. Jest specjalistką od metod ilościowych w badaniach społecznych, zajmuje się projektowaniem i analizą badań sondażowych. W latach 2014–2018 pełniła funkcję Dyrektor ds. Badań Polish Psychologists’ Association in London. Brała udział w kilkudziesięciu projektach badawczych i ewaluacyjnych we współpracy z organizacjami akademickimi, pozarządowymi, biznesowymi, think-tankami i mediami, m.in. London Metropolitan University, Place 2 Be, PBS, Friedrich-Ebert-Stiftung, Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, Centrum im. Adama Smitha, Heinrich-Böll-Stiftung, FINA, Instytutem Sobieskiego, Komisją Europejską. 

 

Laura Kwoczała - aktywistka na rzecz praw człowieka, koordynatorka Zespołu Interwencyjnego ds. Praw Uchodźczych w Biurze Poselskim dr Tomasza Aniśko, studentka politologii na Uniwersytecie Warszawskim (od niedawna z elementami arabistyki i islamistyki). Specjalizuje się w działaniach interwencyjnych (m.in. dotyczących naruszeń praw człowieka w detencji uchodźczej) oraz monitorowaniu koniecznych zmian w zakresie polityki migracyjnej.

 

Barbara Labuda - polityczka, działaczka opozycji demokratycznej w czasach PRL. Posłanka na Sejm X, I i II kadencji, ministra w Kancelarii Prezydenta RP, w latach 2005–2010 Ambasador RP w Luksemburgu. W latach 1976–1980 współpracowała z Komitetem Obrony Robotników. W 1980 wstąpiła do „Solidarności”

 

Dominika Lasota - działaczka na rzecz sprawiedliwości klimatycznej, aktywna organizatorka ruchu Fridays For Future. Jest członkinią-założycielką Rady Konsultacyjnej, powstałej w wyniku polskich protestów w październiku 2020 roku. Mówi o ekofeminizmie i edukuje inne młode osoby na tematy, których brakuje w szkole: walki z katastrofą klimatyczną, powiązania wojen z paliwami kopalnymi czy nadziejach na przyszłość.

 

Marta Lempart - prawniczka, działaczka społeczna i polityczna, wojowniczka.Będąc wiceszefową Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, pracowała w komisji ekspertów ds. niepełnosprawności przy RPO, a także w PFRON i Ministerstwie Pracy. Pomagała też przy projekcie ustawy o języku migowym. Przewodnicząca Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i inicjatorka "Czarnego Protestu".

 

Izabela Leszczyna - Posłanka na Sejm IX kadencji, Członkini Platformy Obywatelskiej, polityczka, nauczycielka, samorządowczyni, posłanka na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji, od 2013 do 2015 sekretara stanu w Ministerstwie Finansów.

 

Joanna Litwin-Sarzyńska - laureatka wielu festiwali między innymi otrzymała Grand Prix na festiwalach piosenki w Lubinie, Poznaniu i Warszawie. Na Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni otrzymała nagrodę za najlepszą role kobiecą zagraną w monodramie Moja mama Janis. Współpracowała z Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Teatrem Komedia w Warszawie oraz Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. 

 

Sabina Lubaczewska - Od wielu lat zaangażowana w  realizację projektów strażniczych oceniających skuteczności wdrażania i przestrzegania prawa z zakresu ochrony siedlisk przyrodniczych i budujących społeczeństwo obywatelskie. Autorka i redaktorka wielu raportów dotyczących zarządzania i udziału społecznego w decydowaniu o zieleni. Popularyzatorka najnowszej wiedzy o drzewach i standardach ich ochrony. Redaktorka strony drzewa.org.pl, udziela wsparcia i rozwija sieć Przyjaciół Drzew.

 

Katarzyna Lubiniecka-Różyło - wrocławianka, dziennikarka, członkini Wrocławskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Wrocławia, feministka, nauczycielka akademicka

 

Katarzyna Lubnauer - polityczka, matematyczka i nauczycielka akademicką, posłanka. Od 2019 wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej – PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska. Członkini Komisji Edukacji i Nauki oraz Komisji Zdrowia.

 

Teo Łagowsk_ - wrocławska osoba aktywistyczna, artystyczna, autystyczna i niebinarna, drag, kolega dragów.  Pisał_ o Tokarczuk, Chutnik, nieodpłatnej domowej pracy kobiet i feminizmie na wsi zanim to było modne. Politykował_ w strajku, strajkował_ w polityce, wychodził_ z miotłą na ulice. Obecnie prowadzi żywot mrówy z kilku pozarządowych mrowisk, na stałe związanx z Fundacją HerStory i Kulturą Równości. Specjalizuje się w komunikacji zmiany, projektów edukacyjnych i równościowych. Nieheteronormatywny rodzic nieheteronormatywnego dziecka, polski konserwatyzm zna z obserwacji uczestniczącej. Jako drag king Blue szuka pozytywnych wzorców męskości i ucieleśnienia ekstazę na wkurwie. Jest współzałożyciel_ wrocławskiego kolektywu performerskiego “Drag King Heroes” i inicjatywy dragkingowej “Brokatowa Wstęga Mobiusa”. 

 

Dorota Łoboda - Radna m.st Warszawy, przewodnicząca Komisji Edukacji Rady m.st. Warszawy, liderka ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji protestującego przeciwko reformie edukacji Anny Zalewskiej, prezeska fundacji Rodzice Mają Głos, członkini Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i Rady Programowej Kongresu Kobiet. Od wielu lat angażuje się w promowanie dobrej edukacji i walkę o prawa kobiet. W swojej działalności szczególną uwagę poświęca zagadnieniom równego dostępu do edukacji, przeciwdziałaniu dyskryminacji oraz partycypacji uczniowskiej. Działa także w ruchu Wolna Szkoła.

 

Katarzyna Łodygowska - prawniczka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w prawie pracy. Prowadzi doradztwo prawne dla kobiet w ciąży i matek powracających na rynek pracy po okresie urlopów związanych z macierzyństwem. Prowadzi szkolenia i webinaria dla firm.

Elżbieta Łukacijewska - polityczną karierę zaczęła jako wójt gminy Cisna, potem zasiadała w Sejmie RP, a obecnie już 3. kadencję sprawuje mandat europosłanki. W Brukseli reprezentuje silny głos kobiet i stara się aby prawo uwzględniające potrzeby kobiet i eliminujące dyskryminację wobec nich było horyzontalnie aplikowane do wszystkich propozycji prawnych Komisji Europejskiej. Na szczeblu regionalnym, jest inicjatorką i realizatorką wielu inicjatyw skierowanych do pań, w tym akcji prozdrowotnych, zachęcających do badań i profilaktyki raka. Podczas  6. edycji konferencji ,,Kobieta Aktywna” na jej zaproszenie w Rzeszowie gościły trzy Pierwsze Damy RP i wiele znanych osobistości. 

Hanna Machińska - prawniczka i nauczycielka akademicka, doktora nauk prawnych. W latach 1991–2017 dyrektorka Biura Rady Europy w Warszawie, od 2017 zastępczyni rzecznika praw obywatelskich.

 

Aldona Machnowska-Góra - Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy, absolwentka filologii na Uniwersytecie Warszawskim, aktywistka społeczna i animatorka kultury. Producentka spektakli teatralnych i festiwali. W latach 2016-2018 zastępczyni dyrektor Teatru Studio w Warszawie; współautorka „Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020.”. W latach 2018-2020 dyrektorka-koordynatorka ds kultury w Warszawie. 

 

Ewa Machura - buntowniczka i aktywista walczaca o prawa człowieka, w szczególności o prawa kobiet. Działaczka na rzecz  praworządności i sądownictwa, praw osób z niepełnosprawnościami, równych praw mniejszości. Feministka, apostatka, uliczna wojowniczka o prawo do samodecydowania o sobie. Współzałożyciela Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Katowicach. Od kilku lat współkoordynatorka namiotu warsztatowego Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na Pol'and'Rock Festiwal. Nocami plakaciara, w dzień, zbiera podpisy pod Obywatelskimi Projektami Ustaw. Inicjatorka Obywatelskich Projektów Uchwał tj. finansowanie zabiegów in vitro z budżetu miasta czy utworzenie Rady Kobiet. Angażuje się w organizację wielu działań i wydarzeń ponieważ nie zgadza się na łamanie praw człowieka oraz nieprzestrzegania prawa przez obecny rząd. Nie ma w niej wewnętrznej zgody na rosnące w siłę grupy neonazistowskie oraz agresję, którą wylewają. Chce żyć w kraju, w którym żaden człowiek nie będzie dyskryminowany i nie będzie się musiał bać wyrażania siebie i swoich poglądów. Chce żyć  w kraju, w którym każdy będzie mógł korzystać z najnowszych dostępnych leków i zabiegów bez klauzuli sumienia.

 

Monika Maćkowiak - od prawie dwudziestu lat sędzia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, była wiceprezes tego sądu nadzorująca wydziały cywilne, rodzinne i komorników. Mama dorosłego syna i nastoletniej córki oraz kota i kotki brytyjskich. Wielbicielka kina, muzyki, tańca, książek, podróży oraz szybkiej jazdy samochodem. Bokserka amatorka oraz entuzjastka fitnessu, ostatnio zaintrygowana strzelectwem oraz indoor skydivingiem.

 

Marta Majchrzak - założycielka Herstories jest psycholożką, badaczką społeczną, ekspertką fundacji OFF school. Współtworzyła głośne raporty na temat polskich kobiet i młodzieży (Kids Power, Świat Młodych, Women Power). Wywiady dotyczące jej projektów badawczych opublikowały ostatnio Wysokie Obcasy, Gazeta Wyborcza, a także Uroda Życia, Zwykłe Życie i Ładne Bebe. Jest częścią zespołu akcji „Kobiety wiedzą co robią” i merytoryczną dyrektorką Sisters of Europe Polska. Jest też współwłaścicielką OH LALA, studia ruchu, które zapoczątkowało popularyzację tańca na rurze w Polsce i stało się ważnym ośrodkiem kobiecej energii. Jest stypendystką programu Tarbut Fellowship inspirowanego przez Wexner Heritage Program.

 

Dorota Majka-Rostek - dr hab., prof. UWr. Kierowniczka Zakładu Socjologii Płci i Rodziny w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zastępczyni Redaktor Naczelnej czasopisma naukowego „Fabrica Societatis”. Główne obszary zainteresowań naukowych to:  socjologia płci i seksualności, socjologia zmiany społecznej,  komunikacja społeczna. Tematyka publikacji to m.in. społeczne aspekty homoseksualności, współczesne rodzicielstwo, dyskursy komunikacji masowej.

 

Alina Makarczuk -  dziennikarka Radia Eska i TVN24 oraz autorka książki o pierwszej damie Ukrainy Ołenie Zełeńskiej. Pochodzi z miasta Równe w Ukrainie. Karierę dziennikarską zaczynała w tym kraju, pracując w prywatnej telewizji internetowej Espreso TV. Do Warszawy przeprowadziła się w 2014 r. Studiowała dwa kierunki na Collegium Civitas – dziennikarstwo i nowe media oraz stosunki międzynarodowe i dyplomację. Wcześniej pracowała w Radiu Kolor oraz w rozgłośni Polskiego Radia RDC. 

 

Lidia Makowska - Kulturolożka, ekspertka w dziedzinie polityk kulturalnych EU, prezeska Stowarzyszenia Kultura Miejska w Gdańsku. Przez wiele lat koordynowała program współpracy międzynarodowej w Nadbałtyckim Centrum Kultury, pracowała w Zarządzie European Forum of the Arts and Heritage (Culture Action Europe) w Brukseli.

 

Lyubov  Maksymovych  - kieruje Centrum Perspektyw Kobiet, wiodącej w Ukrainie organizacji pozarządowej non-profit, której celem jest ochrona praw kobiet oraz promowanie równych praw i szans dla mężczyzn i kobiet. Ekspertka, konsultantka, trenerka, mentorka, jedna z liderek ruchu kobiecego w Ukrainie.

 

Marta Makuch - Zastępczyni Prezydentki Miasta Słupska. Wieloletnia działaczka organizacji pozarządowych, aktywistka miejska. Zaangażowana w szereg działań prospołecznych oraz kwestie związane z równouprawnieniem, szczególnie kobiet. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu organizacjami pozarządowymi, kierowaniu zespołem oraz pozyskiwaniu środków finansowych (ze źródeł krajowych oraz europejskich). Ekspertka z zakresu funkcjonowania tzw. trzeciego sektora oraz współpracy z jednostkami samorządowymi (współtworzyła Model Kontraktowania Usług Społecznych). Doradzała wielu samorządom lokalnym w zakresie wdrażania innowacyjnych, prospołecznych rozwiązań.

 

Aneta Małek - producentka biżuterii, odzieży, inicjatorka twórczych innowacyjnych działań na obszarach wiejskich

 

Mira Marcinów - filozofka i pisarka, doktorka nauk humanistycznych w zakresie psychologii, wykładowczyni. Pracuje w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jej najważniejsze książki to: Historia polskiego szaleństwa (2018) oraz Bezmatek (2021), za którą otrzymała Paszport „Polityki” (2020). W swojej najnowszej książce Mira Marcinów przerywa narracyjną ciszę, którą Rebecca Solnit określiła "wymazywaniem matek", nieobecnością kobiecej genealogii. Z czułością i pasją oddaje wielowymiarowy charakter relacji matki i córki, proces utraty połączony z zachłanną miłością do życia.

 

Jaśmina Marczewska - Dziennikarka i polonistka, absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UJ. Przygodę z dziennikarstwem zaczynała jako redaktorka strony internetowej i wydawczyni "Faktów" w RMF FM. W redakcji Wiadomości Onetu od 2012 roku. Interesuje się głównie tematyką społeczną.

 

Agnieszka Matusiak - profesorka nauk humanistycznych, doktorka habilitowana, literaturoznawczyni, slawistka. Od 1998 roku pracuje w Instytucie Filologii Słowiańskiej UWr. W latach 2008-2018 kierowała Zakładem Ukrainistyki IFS. Od 2015 roku kierownik Centrum Transkulturowych Studiów Posttotalitarnych (poprzednia nazwa w latach 2015-2020: Centrum Studiów Postkolonialno-Posttotalitarnych) na Wydziale Filologicznym UWr. Od 2008 do 2013 roku pracowała także w Katedrze Ukrainoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendystaka Harvard University

 

Patrycja Matusz - politolożka, specjalistka w zakresie migracji, prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Studia magisterskie ukończyła w 2000 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego (magister: niderlandystyka, licencjat: germanistyka), tytuł doktora uzyskała w 2006 roku, tytuł doktora habilitowanego w 2014 roku. Od roku 2006 pracuje w Instytucie Studiów Międzynarodowych, w Zakładzie Badań nad Unią Europejską.

 

Bogusława Matuszewska - Certyfikowany coach, mentorka, doradczyni, konsultantka. Absolwentka Politechniki Wrocławskiej, Wydziału Elektroniki, kierunku telekomunikacja, Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, gdzie ukończyła międzynarodowe studia MBA, połączone z magisterskimi studiami podyplomowymi oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, gdzie ukończyła podyplomowe studia z psychologii praktycznej. W latach 2012-2013 zasiadała w Zarządzie największej polskiej spółki energetycznej PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Była wiceprezeską Zarządu odpowiedzialną za sprzedaż i IT, a następnie za strategię i rozwój. Odpowiadała za największy program restrukturyzacyjny w Grupie Kapitałowej.

 

Anna Maziarska - polsko-białoruska feministka, queerowa aktywistka i najmłodsza członkini Warszawskiej Rady Kobiet. Zasiada w Radzie Stowarzyszenia Kongres Kobiet. Zaangażowana w działania na rzecz edukacji (w tym wprowadzenia edukacji obywatelskiej, seksualnej i antydyskryminacyjnej na rzetelnym i apartyjnym poziomie w polskich szkołach) i redukowania nierówności płci na wszelkich frontach. Wraz z czwórką innych osób stworzyła program „Wpisz do kalendarza”, który pomaga młodym kobietom wejść do polityki. Jest członkinią Rady Konsultacyjnej ds. Edukacji w Ogólnopolskim Strajku Kobiet. Uczestniczyła w takich programach, jak m.in. “Warszawska Akademia Młodych Liderów 5.0” Szkoły Liderów, "Jestem Liderką" Vital Voices Chapter Poland czy “Youth Next” organizowanym przez Ambasadę Brytyjską w Polsce. Panelistka takich wydarzeń jak XIII Kongres Kobiet czy jedenaste Światowe Forum Miejskie (11th World Urban Forum, UN Habitat). Studiuje kulturoznawstwo i filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. 

 

Zuzanna Mielczarek - architektka, badaczka architektury, kuratorka. Absolwentka Wydziału Architektury w Delft w Niderlandach, doktorantka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w dziedzinie inkluzywnego mieszkalnictwa. Na Wydziale Architektury w Brnie prowadzi razem z Kacprem Kępińskim Inclusive Housing Studio. Specjalistka do spraw projektów innowacyjnych i społecznych w PFR Nieruchomości. W Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki zajmuje się kuratorstwem wystaw i projektów popularyzatorskich. Wspólnie z Kamilem Trepką prowadzi „Podcast Mieszkaniowy" Krytyki Politycznej. 

 

Marta  Mieloszyk-Pawelec - mgr farmacji, ekspertka w zakresie mikroodżywiania, absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu i kierunku mikroodżywianie na Wydziale Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Bourgogne w Dijon. Ukończyła kursy z zakresu medycyny stylu życia na Harvard Medical School. Autorka książek „Żyj 120 lat! Czyli moc mikroodżywiania”, „ Bądź najzdrowszą wersją siebie czyli mikroodżywianie w praktyce”, „ Do chrupania! Jedz według zasad mikroodżywiania”. Na co dzień  pracuje w centrum medycznym Lifestylemed gdzie tworzy indywidualne programy zdrowotne i urodowe dla pacjentów kliniki

 

Małgorzata Mierżyńska - dziennikarka, redaktorka, komentatorka, tłumaczka. Specjalizuje się w tematyce gospodarczej i psychologicznej. Szczególnie skupia się na opisywaniu roli i znaczenia kobiet w biznesie. Stała współpracowniczka Forbes Women, forbes.pl, Newsweek Psychologia i My Company Polska. Wieloletnia dyrektorka programowa Europejskiego Forum Nowych Idei. Zdobywczyni kilku nagród dziennikarskich i Thorong La (5 416 m.n.p.m.). Iberystka i frankofilka. Fascynatka Ameryki Łacińskiej, realizmu magicznego oraz literatury faktu. Od 2011 r. członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet.

 

Patrycja Mitro - Przewodnicząca i współzałożycielka Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet oraz przewodnicząca Rzeszowskiej Rady Kobiet. Organizatorka Kongresów Kobiet i Akademii Kobiet w Rzeszowie oraz cyklicznych debat społecznych poruszających tematy dyskryminacji, praw kobiet i równego traktowania. Prowadzi Centrum Mediacji oraz Ośrodek dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

 

Gabriela Morawska-Stanecka - Wicemarszałkini Senatu RP, prawniczka. W Senacie, jak i poza nim walczy o polskie sądownictwo i demokracje. Była jednym z pierwszych polityków na granicy polsko-białoruskiej walczących o poszanowanie praw człowieka.

 

Joanna Mucha - ekonomistka, polityczka, posłanka na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji, w latach 2011–2013 minister sportu i turystyki.

 

Alina Muzioł-Węcławowicz - Ekspertka ds. polityki mieszkaniowej. Specjalizuje się w zagadnieniach mieszkalnictwa, rewitalizacji obszarów zurbanizowanych, rozwoju lokalnego i regionalnego, geografii miast. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularyzatorskich oraz ekspertyz z dziedziny gospodarki i polityki mieszkaniowej, problematyki teorii i praktyki w dziedzinie rewitalizacji miast, strategii rozwoju i społeczno-gospodarczych uwarunkowań rozwoju.

 

Joanna Mytkowska - Historyczka sztuki i kuratorka, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; 

 

Magdalena  Nazimek-Rakoczy - prawniczka, koordynatorka zespołu prawniczego działającego w ramach punktu poradnictwa dla migrantek i migrantów. Doktorantka w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa na Uniwersytecie Łódzkim, absolwentka filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów podyplomowych „Współczesne Migracje Międzynarodowe” na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła kurs “Migration and Local Authorities” organizowany przez The Hague Academy for Local Governance. Ekspertka z zakresu legalizacji pobytu i pracy, ochrony międzynarodowej, detencji cudzoziemców oraz przemocy motywowanej uprzedzeniami. Autorka publikacji naukowych z zakresu praw człowieka, praw terytorialnych i prawnych problemów etycznych.

 

Jolanta Niezgodzka - Absolwentka prawa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów podyplomowych: Zarządzanie w sektorze publicznym na Uniwersytecie Ekonomicznym. Radna Rady Miejskiej Wrocławia, wiceprezeska Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet, sekretarzyca Stowarzyszenia Nowa Nadzieja oraz koordynatorka ds. zespołów eksperckich. Członkini Wrocławskiej Rady Kobiet oraz Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Wrocławia. Członkini komisji Zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w Radzie Miejskiej Wrocławia. Inicjatorka i organizatorka letnich dyżurów klimatycznych radnych, których celem była rozmowa z mieszkańcami Wrocławia o zmianach klimatu oraz Miejskim Planie Adaptacji do zmian klimatu.

 

Barbara Nowacka - Działaczka polityczna i feministyczna, posłanka na Sejm IX kadencji. Z wykształcenia jest informatyczką; ponadto ukończyła studia z zakresu zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia typu MBA. W latach 2015–2017 była współprzewodniczącą partii Twój Ruch, od 2016 została przewodniczącą ugrupowania Inicjatywa Polska (od 2019 partii). W 2016 znalazła się na corocznej liście FP Top 100 Global Thinkers czasopisma “Foreign Policy”

 

Aleksandra Nowak - dziennikarka, redaktorka, kulturoznawczyni, aktywistka. Współautorka książki "Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slut-shamingu" (napisanej wraz z Pauliną Klepacz i Kamilą Raczyńską-Chomyn). Współtwórczyni i redaktorka naczelna feministycznego magazynu "G'rls ROOM". Współpracuje z licznymi instytucjami kultury, prowadząc dyskusje i warsztaty. Zajmuje się przede wszystkim tematyką twórczości kobiet, praw mniejszości i seksualności.

 

Mirosława Nowak-Dziemianowicz - pedagożka i psycholożka, naukowczyni. Współtwórczyni Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Obecnie związana jest z Akademią Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Edukacja, wychowanie, szkoła, nauczycie to pierwszy obszar  Jej badań i naukowych zainteresowań. Drugim obszarem są relacje między ludźmi, związki intymne, małżeństwo, rodzina i wszystko to, co dzieje się w nich „pomiędzy”: małżonkami, partnerami, rodzicami i dziećmi. Prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz jest członkinią Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, w którym kieruje Komisją Polityki Oświatowej oraz Sekcją Pedagogiki Krytycznej. Prywatnie żona i matka dwójki dorosłych dzieci.

 

Joanna Nyczak - przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Z urodzenia zielonogórzanka z wyboru wrocławianka. Jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. W pierwszych latach kariery zawodowej związana z doradztwem biznesowym w zakresie zarządzania kadrami, w szczególności w obszarze doboru i selekcji kadry najwyższego szczebla dla międzynarodowych korporacji. Następnie przez dziewięć lat rozwijała kompetencje kierownicze z zakresu zarządzania w działach personalnych, zarówno w sektorze usługowym gospodarki, jak i w administracji samorządowej.

 

Janka Ochojska - założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, działaczka społeczna i humanitarna, posłanka w Parlamencie Europejskim. W latach 2009-2011 członkini Grupy Doradczej CERF (UN Central Emergency Response Fund). Odznaczona wieloma nagrodami m.in.: tytułem „Kobiety Europy” przyznanym przez Komisję Wspólnot Europejskich (1994), nagrodą Pax Christi International Peace Award (1995), nagrodą Fundacji im. Atsuhito Nakaty (1996), Orderem Kawalera Legii Honorowej przyznawanym przez Prezydenta Republiki Francji (2003), nagrodą im. ks. Józefa Tischnera (2006), odznaczeniem Bene Merito przyznawanym przez Ministra Spraw Zagranicznych (2009) i Nagrodą Lecha Wałęsy (2010). W 2011 roku zostałam odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez Prezydenta RP.

 

Agnieszka Odachowska-Piosik - menadżerka innowacji technologicznych i działań społecznych, przedsiębiorczyni, kierowniczka Wydziału Inwestycji i Rozwoju Lokalnego, prezeska Fundacji Razem dla rozwoju obszarów wiejskich, animatorka w Programie Społecznik, członkini Stowarzyszenia Akceptacja, a przede wszystkim cz lonkini Rady SKK 

 

Beata Olejarz - prezeska Polskiego Związku Wędkarskiego. 

 

Agnieszka Oleszczak - Od 2003 roku podróżuje ścieżką ludzi i kultury organizacji. Od 2015 roku jest częścią zespołu People&Culture w IKEA, gdzie od 3 lat zajmuje się krajowo relacjami z pracownikami jako Co-worker Relations Manager. Przed IKEA była związana z dwiema firmami retailowymi w roli HR Managera. Jest absolwentką UAM w Poznaniu.

 

Karolina Opolska - dziennikarka, pracowała w Radiu TOK FM, Forbes Women, obecnie Onet.pl. Mama i żona. Feministka, wrażliwa na prawa mniejszości i zwierząt.

 

Marek Osiecimski - reżyser filmu #OTSNM, dziennikarz i filmowiec, absolwent kursu DOK PRO w Wajda School and Studio. Wieloletni reporter i korespondent TVN24, stały współpracownik programu Czarno na Białym w TVN24. Ostatnio wyreżyserował serię dokumentalną „Kanada pachnąca cierpieniem” o kanadyjskim systemie szkół rezydencjalnych. Laureat Intermedia-Globe Silver Award 2018 przyznanej na World Media Festival 2018 w Hamburgu „Palestyna jest kobietą”. Jego reportaże telewizyjne nominowane były do prestiżowych nagród dziennikarskich w Polsce, takich jak Grand Press (“Tłumaczki”), czy Camera Obscura (“Proszę, wybacz mi Warszawę!”). Interesuje się historią. Do jego najnowszych filmów należą “Stoczniowcy. Ludzie z tła” o nieznanych bohaterach wydarzeń historycznych na Wybrzeżu. 

 

Elżbieta Osowicz - dziennikarka Radia Wrocław. Od ponad 30 związana z wrocławską rozgłośnią. Przez te lata zajmowała się głównie sprawami społecznymi. Jest autorką licznych reportaży radiowych i cyklicznych audycji publicystycznych na tematy uniwersalne i bieżące. Specjalizuje się w tematyce medycznej. Jest członkinią Rady ds Zwierząt przy prezydencie Wrocławia. Prywatnie opiekunka niepełnosprawnego psa i miłośniczka gór.

 

Renata Ostrzeniewska - animatorka działań kulturalnych na obszarach wiejskich w woj.lubuskim, kurator społeczny

 

Zofia Ozaist-Zgodzińska - zajmuje się edukacją muzealną, popularyzacją nauki oraz sposobami udostępniania wiedzy. Bada, jak sposób przekazywania informacji wpływa na odbiorcę kultury w muzeach, w literaturze oraz w przekazie społecznym. Interesuje się głównie recepcją twórczości kobiet w oczach kolejnych pokoleń. Jako literaturoznawczyni bada powieści herstoryczne i zmiany w wykorzystywaniu źródeł historycznych przy opisywaniu historii dla masowych czytelników. Społeczniczka. 

 

Anna Pamuła - reporterka związana z „Gazetą Wyborczą”. Studiowała stosunki etniczne i migracje międzynarodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także afrykanistykę w Paryżu. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu, stypendystka The Ryoichi Sasakawa Young Leaders Fellowship Fund. Pisała m.in. dla „Newsweeka”, „Polityki”, „Przeglądu”, „Kuchni” i „Dziecka”. Jest autorką przewodnika po Portugalii. Mieszkała w Kostaryce i Portugalii, od czterech lat żyje w Paryżu.

 

Andrea  Pankau - dyrektorka zarządzająca Saksońskiej Rady Kobiet, organizacji parasolowej zrzeszającej różnorodne organizacje kobiet w Saksonii – organizacja ta reprezentuje ok. 170.000 kobiet w Saksonii, od 2004 roku uczestniczy w polityce lokalnej rodzinnego miasta Radeberg - jako radna miejska i „obywatelka doradzająca“ w komitecie społecznym, członkini honorowa i wspierająca w wielu stowarzyszeniach.

 

Magdalena Piekarska - dziennikarka, członkini wrocławskiej Rady Kultury;

 

Grzegorz Pietras - lekarz specjalista położnictwa i ginekologii, st. asystent  Kat. i Kl. Położnictwa i Perinatologii, Uniwersytet Medyczny w Lublinie Kliniczny Oddział Położnictwa i Perinatologii, SPSK nr 4 w Lublinie; MamaUSG Grzegorz Pietras Specjalistyczny Gabinet Ginekologiczno-Położniczy. Lublin. Współautor oddolnej, obywatelskiej inicjatywy „O tym się nie mówi”

 

Jagoda Pijaczyńska - radna Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia i aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego

 

Monika Piotrowska-Marchewa - dr nauk historycznych, wykładowczyni na Uniwersytecie Wrocławskim, badaczka dziejów warstw najuboższych i historii społecznej kobiet. Autorka książki ”Nędzarze i filantropi. Problem ubóstwa w polskiej opinii publicznej w latach 1815-1863” (2004) oraz licznych artykułów, poświęconych opiece społecznej i służbie domowej od XIX do połowy XX wieku. Aktualnie prowadzi badania nad dziejami nauczycielek szkolnictwa ludowego (powszechnego) w Polsce międzywojennej. Autorka e-podręcznika gimnazjalnego do historii XIX wieku (2014), popularyzatorka wiedzy. Ostatnio wspierała fachowo unikatową wystawę w Muzeum Warszawy „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”

 

Małgorzata Piszczek - przyrodniczka, architektka krajobrazu, edukatorka, Wrocławianka roku 2020 w kategorii działalność proekologiczna. Działa społecznie na rzecz przyrody i klimatu w ramach różnych inicjatyw: nieformalnych grup Wrocławska Przyroda i Społeczna Rada Parku Grabiszyńskiego, Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu i Stowarzyszenia Ochrony Drzew miastoDrzew. Prowadzi szkolenia na temat adaptacji miast do zmiany klimatu dla samorządów, organizacji pozarządowych i aktywistów oraz przyrodnicze spacery edukacyjne dla mieszkańców. Pomaga ludziom nawiązywać relacje z przyrodą, walczy o drzewa, mokradła i zieleń naturalną informując, pisząc o nich, negocjując na ich rzecz.

 

Manuela Pliżga-Jonarska - Mediatorka i trenerka kompetencji komunikacyjnych, międzykulturowych i mediacji, autorka szkoleń i rozwiązań systemowych z ponad 20-letnim doświadczeniem. Nauczycielka akademicka w Polsce i za granicą. Posiada doświadczenie w zespołach międzykulturowych jako członkini i koordynatorka projektów oraz własne doświadczenie migracyjne (ponad 10 lat nauki, studiów w Niemczech, Australii, USA i in). Od 2014 do 2022 Koordynatorka Dialogu Międzykulturowego dla Miasta Wrocławia, odpowiedzialna za rozwój projektów w zakresie podnoszenia kompetencji międzykulturowych, radzenia sobie z sytuacjami trudnymi międzykulturowo, przeciwdziałania przestępstwom z nienawiści, integracji migrantek i migrantów, tworzenia klas przygotowawczych etc. Od 2022 prowadzi własną firmę szkoleniowo-doradczą TheTalkBox.eu 

 

Artur Płachta - lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii. Ginekolog „pierwszego kontaktu” pracujący we wrocławskich i oleśnickich poradniach ginekologiczno położniczych. Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej, specjalista położnictwa i chorób kobiecych, Prezes Wojskowej Izby Lekarskiej i członek Naczelnej Rady Lekarskiej  IX kadencji.  Mąż, ojciec, dziadek. Jeździ na motocyklu i pisze wiersze. Współautor oddolnej, obywatelskiej inicjatywy „O tym się nie mówi”

 

Monika Płatek - Prawniczka, dr hab., prof. UW, kierowniczka Zakładu Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji UW; wykładowczyni z doświadczeniem pracy na Gender Studies. Współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej (PSEP); ministra sprawiedliwości w Gabinecie Cieni Kongresu Kobiet. 

 

Kacper Pobłocki - doktor habilitowany nauk humanistycznych, antropolog społeczny i historyczny, wykładowca w interdyscyplinarnym Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie, University College w Utrechcie oraz stypendysta Uniwersytetu Miejskiego w Nowym Jorku. Autor książek Kapitalizm. Historia krótkiego trwania oraz Chamstwo. Współautor Anty-bezradnika przestrzennego (z Lechem Merglerem i Maciejem Wudarskim) oraz Architektury niezrównoważonej (z Bogną Świątkowską). Jego praca doktorska The Cunning of Class: Urbanization of Inequality in Post-War Poland została wyróżniona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów, a książka Kapitalizm. Historia krótkiego trwania otrzymała Nagrodę „Economicus” dla najlepszej polskiej książki ekonomicznej roku

 

Nastia Podrożnia - Ukraińska dziennikarka i edukatorka seksualna. Jest założycielką "Martynki" — ruchu Ukraińskich kobiet wspierających inne Ukraińskie kobiety w Polsce. “Martynka” wspiera Ukrainki w realizacji praw reprodukcyjnych w Polsce, oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną uchodźczyniom wojennym, wspiera osoby z doświadczeniem handlu ludźmi i przemocy ze względu na płeć oraz promuje edukację seksualną wśród Ukrainek w Polsce.

 

Elżbieta Polak - W samorządzie od zawsze. W latach 1998-2002 burmistrzyni Małomic. Od 2007 r. jest Radną Województwa Lubuskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej, której członkinią jest od 2003 r. Od sierpnia 2008 r. była Wicemarszałkinią Województwa Lubuskiego, a od listopada 2010 r. do dziś pełni funkcję Marszałkini, jako jedyna kobieta w Polsce. Członkini Zarządu Związku Województw RP oraz przedstawicielka ZWRP w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Członkini Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, pełni także funkcję Przewodniczącej polskiej części Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej. Człowiek Roku w konkursie Złotych Anten Świata Telekomunikacji i Mediów (2013), odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014). Pomysłodawczyni i realizatorka Lubuskiego Kongresu Kobiet. 

 

Bożena Powaga - Jestem współzałożycielką fundacji „Różowa Skrzyneczka”, którą tworzą przewspaniałe dziewczyny. Jestem członkinią  Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet i Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Współorganizowałam Babskie Granie w 2018 i 2019 roku oraz przez rok prowadziłam bezpłatne lekcje języka polskiego dla Ukrainek i Ukraińców we Wrocławiu. Mam dwoje dorosłych dzieci. Od 1991 roku prowadzę własną działalność gospodarczą. W firmie zajmuję się księgowością. Łatwo nawiązuję kontakty, ciekawią mnie ludzie. Uwielbiam na nich patrzeć i rozmawiać z nimi. Moją pasją są podróże. Tak na marginesie. Dzień bez różowej skrzyneczki, to dzień stracony

 

Dominik Przeszlakowski  - lekarz specjalista położnictwa i ginekologii, pracowała w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie Klinika Endokrynologii Ginekologicznej,  obecnie Ujastek Szpital Położniczo- Ginekologiczny w Krakowie.  Kocha Włochy .Współautor oddolnej, obywatelskiej inicjatywy „O tym się nie mówi”

 

Bożena Przyłuska - Bezpartyjna działaczka polityczna i społeczna – współzałożycielka i wiceprezeska Kongresu Świeckości, aktywistka Warszawskiego Strajku Kobiet, zaangażowana obywatelka, przedsiębiorczyni, warszawianka, mama i żona.

 

Danuta Przywara - socjolożka. 1980-81 mediator w Regionie Mazowsze NSZZ "Solidarność" Od 1982 r. członek Komitetu Helsińskiego w Polsce. W 1989 r. współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w latach 2008 – 2021 prezes jej zarządu a od czerwca 2021r przewodnicząca rady fundacji. Ekspert w zakresie monitoringu w obszarze praw człowieka. Członkini Rady Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych.

 

Ewa Raczyńska - autorka, dzienniarka portalu Onet Kobieta.

 

Halina Radacz - duchowna luterańska, księdza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, diakonka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, działaczka ekumeniczna, kierowniczka Redakcji Ekumenicznej TVP

Jowita Radzińska - Badaczka i stypendystka Narodowego Centrum Nauki. Zajmuje się tematyką związaną z solidarnością, współpracą, siostrzeństwem, socjologią moralności i tranzycjami w dorosłość w czasach niepewności. Bada także aspiracje, wartości i marzenia młodych Polek i Polaków. W ramach prowadzonych przez siebie procesów naukowych stawia między innymi takie pytania: Dlaczego postawy solidarności i społecznego wsparcia wyczerpują się po jakimś czasie? Na czym polega solidarność? Z kim łatwiej nam się solidaryzować? Czy i jakiej solidarności potrzebujemy? W ostatnim czasie analizowała reakcje Polek i Polaków na wojnę w Ukrainie, obszar pomocy osobom uchodźczym i szerzącą się dezinformację towarzyszącą tej sytuacji. Interesują ją także dylematy etyczne życia publicznego oraz dobrostan w kontekście pracy zawodowej.

 

Irena Ranosz-Talarek - pedgaożka, specjalistka ds. edukacji, współautorka materiałów edukacyjnych. Koordynatorka projektu ABC -Ekonomii w Czepczyński Family Foundation. Posiada 35 lat pracy z dziećmi w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Główne obszary, którymi się zajmuje to rozwój i edukacja dzieci. Prywatnie mama dwójki nastolatków i wielbicielka rudych kotów.

 

Beata Rojek - Artystka wizualna. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz innymi formami transferowania myśli na obraz. "Opowieści aborcyjne" to jej drugi komiks.

 

Patrycja Rojek-Socha - redaktorka prowadząca sekcję Prawnicy i Sądy w Prawo.pl. Od początku kariery zawodowej związana z dziennikarstwem prawnym. Zajmuje się m.in. tematyką dotyczącą bezpieczeństwa, resortem sprawiedliwości, prokuraturą, policją, prawami człowieka, prawami dzieci - najpierw w „Telewizji Polskiej", następnie w  Polskiej Agencji Prasowej. Odznaczona Krzyżami Zasługi przyznanymi przez Policję, Państwową Straż Pożarną i MSWiA - za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i obiektywizm. W czerwcu 2022 r. uhonorowana Złotą Wagą przez Naczelną Radę Adwokacką.

 

Julia Rokicka - z wykształcenia politolog, pracowała m.in. w Parlamencie Europejskim i Europejskim Komitecie Regionów. Współzałożycielka i członkini zarządu stowarzyszenia Biorecykling, Biznes Managerka oraz liderka sieci Zrównoważonego Rozwoju w banku, ekoedukatorka, reprezentantka organizacji Trash Hero we Wrocławiu, ambasadorka One Young World. Pasjonatka natury, zrównoważonego rozwoju oraz nowych technologii. Prowadziła dziesiątki akcji m.in.sprzątania we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku, w górach, nad morzem, za granicą, a także koordynowała wiele proekologicznych projektów z dziećmi, młodzieżą, studentami, samorządowcami, ekspertami i współpracownikami z różnych zakątków świata. Na co dzień wspiera idee zero waste, lokalizmu oraz zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia.

 

Karolina Rokita - Sędzia, wiceprezeska przemyskiego oddziału Iustitii, doktor nauk prawnych, mama dwóch córek. Kocha psy, koty, trening siłowy i jeździectwo.

 

Zuzanna Rokita - socjolożka, aktywistka społeczna

 

Zofia Romanowska - szefowa Działu Regulacji w Ørsted Polska. Zajmuje się regulacjami dotyczącymi energii i wyzwaniami w zakresie prawa, spraw publicznych, biznesu i technologii. Posiada szerokie doświadczenie związane z rynkami energii - w szczególności sektor OZE.

 

Monika Rosa - Ślązaczka, posłanka, feministka. Członkini partii .Nowoczesna. Wspiera społeczność LGBT w dążeniu do uzyskania równych praw, Ślązaków w uznaniu języka i statusu mniejszości, osoby z niepełnosprawnościami w walce o godne życie. Zajmuje się sytuacją dzieci w pieczy zastępczej. Całe życie towarzyszy jej hasło “Kożdy inkszy, wszyjscy rōwni”. Związana z  organizacją Projekt:Polska (wcześniej Młode Centrum). Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego. Członkini Komisji Sejmowych: Komisji Zdrowia, Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Zainteresowana tematem górnictwa i transformacji energetycznej.

 

Małgorzata Rozenek-Majdan - Z wykształcenia prawniczka, osobowość telewizyjna, od 10 lat związana zawodowo z telewizją TVN. Autorka wielu publikacji, w tym niezwykle ważnej książki poruszającej temat leczenia metodą in vitro. Założycielka Fundacji MRM, której celem jest wsparcie Polaków w dostępie do procedur medycznych, umożliwiających diagnozę i leczenie niepłodności, w tym dostępie do procedury medycznej in vitro, której rządowe finansowanie zostało wstrzymane. Rozenek-Majdan to przedsiębiorczymi, matka 3 synów oraz osoba opowiadająca się za równym dostępem Polaków do leczenia.

 

Dorota Róża-Chałat - Radna Rady Miejskiej, Prezeska Stowarzyszenia Era Kobiet mentorka polityczna kobiet

 

Ewa Rumińska-Zimny - ekonomistka, wykładowczyni Gender Studies IBL PAN. Ekspertka ONZ i instytucji europejskich w zakresie roli kobiet w gospodarce. W latach 2000-2009 prowadziła program Women and Economy w Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Autorka publikacji Gender Gap and Economic Policy. Członkini Zarządu Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Prezeska Międzynarodowego Forum Kobiet Nauki i Biznesu przy SGH.

 

Katarzyna Rutkowska - dr nauk humanistycznych, socjolożka, działaczka społeczna i polityczna. Aktywnie zaangażowana w pomoc uchodźcom i uchodźczyniom na polsko-białoruskiej granicy. Druga w historii wyborów samorządowych w Białymstoku kandydatka-kobieta na prezydentkę miasta. W 2018 roku liderka nowego ruchu miejskiego „Inicjatywa dla Białegostoku”.

 

Kateryna  Ryabiko - pierwsza zastępczyni dyrektora ODIHR. Wcześniej pracowała w amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego, Freedom House, Narodowym Instytucie Spraw Międzynarodowych i innych podmiotach publicznych i prywatnych, prowadząc projekty i zespoły, a także zapewniając m.in. doradztwo polityczne. Oprócz silnych umiejętności zarządzania projektami w środowisku międzynarodowym, posiada również wiedzę z zakresu demokracji, praw człowieka i procesów wyborczych. Została wyróżniona wieloma nagrodami, w tym za wybitne osiągnięcia w promowaniu demokratycznego rozwoju. Ukończyła studia MPA na Uniwersytecie Stanowym Nowego Jorku w Binghamton, jest stypendystką Draper Hills na Uniwersytecie Stanforda ds. demokracji, rozwoju i rządów prawa, ukończyła Akademię Przywództwa Uniwersytetu Stanforda na rzecz Rozwoju.

 

Alicja Rymszewicz - sołtyska pięknej mazurskiej wsi Trygort, prezeska Stowarzyszenia Trygort nad Mamrami, laureatka konkursu Sołtys Roku 2020. Uczestniczka Akcji Masz Głos i Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego. Działa na rzecz wzrostu świadomości obywatelskiej, partycypacji, szerzenia kultury na wsi. Inicjatorka powołania Forum Sołtysów „Gromada”, którego celem jest przeciwdziałanie marginalizacji spraw sołeckich w miejsko-wiejskiej gminie Węgorzewo. Od 2022 r. jest w Programie WzmocniOne gdzie wraz z innymi sołtyskami działa na rzecz wzmocnienia kobiet pełniących funkcję sołtysa w Polsce.

Remigiusz Ryziński - Profesor filozofii i pisarz. Stypendysta m.in. Rządu Francuskiego, Fundacji Schumana, Fundacji Nippon, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy. Tłumacz, teoretyk feminizmu, studiów nad męskością oraz gender/queer studies. Członek Rady Naukowej Ośrodka Badań Społecznych nad Seksualnością Uniwersytetu Warszawskiego. Za książkę Foucault w Warszawie otrzymał nominację do nagrody literackiej Nike. W 2018 rok ukazała się jego druga książka reporterska, Dziwniejsza historia. Laureat Natwest LGBT+ Diamonds 2018 w kategorii Ambassador Public Figure of the Year. Jego kolejna książka „Moje życie jest moje. Opowieści o wolności i pożądaniu” została przeniesiona na deski teatru. W grudniu 2021 wyszedł jego reportaż pt.: „Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów”, który zdobył nominację do Nagrody im. R. Kapuścińskiego.

Mary Sadowska-Łakomy - Psycholożka, pedagożka, edukatorka, producentka, reżyserka. Od 2003 roku pracuje z dziećmi i młodzieżą zarówno kreatywnie, jak również wspierająco i wychowawczo. Ma za sobą doświadczenie pracy w Rodzinnym Domu Dziecka, organizowanie i koordynowanie obozów dla grupy osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności intelektualnej, szereg projektów integracyjnych i inkluzyjnych. Przez półtora roku kierowała prywatnym przedszkolem. Pracuje jako nauczyciel w międzynarodowej szkole podstawowej i liceum. Reżyserowała pokazy i spektakle z grupami dzieci i młodzieży zagrożonymi wykluczeniem społecznym oraz z niepełnosprawnością (Projekt Brave Kids, Brave Inclusive, Siedem Aniołów, Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Tęcza” w Krakowie).Pomysłodawczyni koncepcji Brave Kids pod wrocławskim niebem i producentka wydarzeń w ramach festiwalu w 2020 i 2021 roku.  W latach 2015 – 2016 koordynowała i reżyserowała wydarzenia w ramach Kwartetu Flow – czterech największych wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, za co otrzymała medal ESK 2016 od Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Laureatka nagrody Prezydenta Wrocławia 30 Kreatywnych Wrocławia 2021 w kategorii kultura, sztuka, dizajn. Absolwentka studiów kulturoznawczych i studium pedagogicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz psychologii na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Odbyła roczny kurs oraz staż w Ośrodku Twórczej Edukacji Kangur. Obecnie kończy dwuletnią szkołę Trenerów Sieć rekomendowaną przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Prezeska Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja.

 

Wioletta Samborska - dyrektorka CEE Hydropolis oraz CMO MPWiK we Wrocławiu. Absolwentka studiów MBA Krakowskiej Szkoły Biznesu UE w Krakowie, Uniwersytetu Wrocławskiego, stypendystka LLP -Erasmus na Universidade de Aveiro oraz studentka gender studies UMK w Toruniu. Doświadczenie zawodowe zdobywała w finansach, samorządzie, turystyce, edukacji, kulturze i NGO. Trzykrotnie na liście „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” (Wasza Turystyka), odznaczona tytułem „Dyrektor Marketingu 2018” (instytucje społeczne i organizacje). Współzałożycielka Fundacji na Rzecz Równości. Aktywistka działająca na rzecz praw kobiet i promująca przedsięwzięcia równościowe. Współinicjatorka Roku Kobiet w Turystyce oraz inicjatorka Akademii Liderek Turystyki. 

 

Antonina Samecka - Antonina Samecka, współzałożycielka, prezeska Risk made in Warsaw - marki która funkcjonuje poza trendami i od 2011 r. szyje ponadczasowe ubrania z przyjemnych w noszeniu, przyjaznych środowisku materiałów. Od zawsze w Polsce - bo warto. Autorka książki „Modoterapia, czyli po co ci tyle ubrań” (2016)  o tym, jak ubraniami opowiadamy nasze historie, jak dzięki nim odbierają nas inni i jak my odbieramy samych siebie. Współautorka książki „Sztuka szycia” (2021), w której wraz z Klarą Kowtun, udostępniają bestsellerowe projekty Risk made in Warsaw i krok po kroku uczą, jak je samodzielnie uszyć – coś dla tych, co chcą mieć piękne rzeczy, ale wolą je zrobić, niż kupować.

 

Monika  Sawicka-Kacprzak - reżyser filmu #OTSNM, dziennikarz i filmowiec, absolwent kursu DOK PRO w Wajda School and Studio. Wieloletni reporter i korespondent TVN24, stały współpracownik programu Czarno na Białym w TVN24. Ostatnio wyreżyserował serię dokumentalną „Kanada pachnąca cierpieniem” o kanadyjskim systemie szkół rezydencjalnych. Laureat Intermedia-Globe Silver Award 2018 przyznanej na World Media Festival 2018 w Hamburgu „Palestyna jest kobietą”. Jego reportaże telewizyjne nominowane były do prestiżowych nagród dziennikarskich w Polsce, takich jak Grand Press (“Tłumaczki”), czy Camera Obscura (“Proszę, wybacz mi Warszawę!”). Interesuje się historią. Do jego najnowszych filmów należą “Stoczniowcy. Ludzie z tła” o nieznanych bohaterach wydarzeń historycznych na Wybrzeżu. 

 

Joanna Scheuring-Wielgus - socjolożka, menedżerka kultury, działaczka społeczna, samorządowa i polityczna, posłanka na Sejm VIII i IX kadencji, od 2021 wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy.

 

Dorota Seweryn-Stawarz - radczyni prawna, od 2006 r. prowadzi własną kancelarię prawną, obsługując zarówno przedsiębiorców, jak i osoby fizyczne, prowadząc przede wszystkim sprawy rodzinne, cywilne i gospodarcze oraz związane z szeroko pojętymi prawami człowieka. Absolwentka licznych szkoleń z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji, a także Kursów HELP Rady Europy dla profesjonalnych pełnomocników. Edukatorka, autorka szkoleń, wykładów, prelekcji z zakresu praw człowieka, prawa rodzinnego, przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi. Aktywistka i komentatorka medialna w zakresie  prawnych aspektów przemocy wobec kobiet, równouprawnienia, tematyki praw człowieka i gender. Od początku pracy zawodowej aktywnie włącza się w działalność pro bono (Fundacja Centrum Praw Kobiet, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Tęczowe Opole) . Jest współzałożycielką i członkinią Zarządu Fundacji na Rzecz Równości. Od 2007r. zajmuje się kwestią dyskryminacji ze względu na płeć, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu stosowania przemocy wobec kobiet. Wiceprzewodnicząca Komisji ds. Praw Człowieka i Praworządności w Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. 

 

Jana Shostak - polsko-białoruska aktywistka, artystka intermedialna. Ukończyła studia licencjackie na Wydziale Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz studia magisterskie na Wydziale Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Mirosława Bałki. W swojej praktyce artystycznej skupia się na działaniach aktywizujących/hakujących społeczności poza obrębem świata sztuki.

 

Katarzyna Skórzewska - lekarka, specjalistka  specjalistka w zakresie położnictwa i ginekologii oraz specjalistka w dziedzinie endokrynologii, Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny) a następnie pracownik naukowy uczelni, na stanowiskach asystenta i adiunkta w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej. Obecnie pełni funkcję przewodniczącej rady medycznej Centrum Medycznego ENEL-MED S.A. oraz dyrektora medycznego przychodni specjalistycznych enel-med. Autorka wielu publikacji naukowych w periodykach polskich i zagranicznych oraz artykułów popularnonaukowych. Zajmuje się diagnostyką i holistycznym leczeniem zaburzeń hormonalnych u kobiet, szczególnie w obszarze endokrynologii ginekologicznej a także innych dolegliwości i chorób z zakresu ginekologii i endokrynologii. Głównym obszarem zainteresowań dr Skórzewskiej jest okres transformacji menopauzalnej u kobiet a budowanie świadomości społecznej w zakresie zmian towarzyszących okresowi przekwitania u kobiet jest jej misją i pasją.

Marta Smejda - Sołtyska, działaczka społeczna, Liderka. Od 2019 roku jestem Sołtysem sołectwa Wolbórz w powiecie piotrkowskim. Staram się działać na wielu frontach i pokazać mieszkańcom, że razem możemy więcej. Dialog jest ogromnie ważną częścią naszego życia publicznego, dlatego rozmawiam, słucham i staram się pomagać jak mogę. Aktywizacja i tworzenie wspólnoty to moje główne cele.  Wychodzę z założenia, że Nasza Gmina jest dobrem wspólnym i razem powinniśmy dbać o  to, żeby było to nasze miejsce na Ziemi. Bliskie mi są tematy ekologii i działalności charytatywnej.  Moim celem jest integracja międzysołecka i budowanie marki Sołtysa jako osoby, która zna, rozumie i chce być orędownikiem potrzeb swoich mieszkańców. Staram się rozwijać i dawać przykład innym jak można włączać elenty partycypacji w małych społecznościach. 
 

Monika Sokołowska - adwokatka Izby Lubelskiej od 2011 roku, prowadzi własną kancelarię adwokacką koncentrując się na prawie rodzinnym, opiekuńczym i karnym, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie oraz studiów podyplomowych SWPS na kierunku „Podstawy pomocy psychologicznej dla rodzin i mediacje rodzinne”; mediatorka Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej;

 

Izabela Sopalska-Rybak - Założycielka i prezeska Fundacji Kulawa Warszawa. Trenerka, działaczka społeczna. Absolwentka programu Liderzy Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności. Członkini Warszawskiej Rady Kobiet. Przed założeniem Fundacji Kulawa Warszawa działała, jako osoba prywatna na rzecz udostępniania miasta dla osób z niepełnosprawnościami. Prowadzi lekcje savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami w szkołach, szkolenia dla pracowników różnych instytucji m. in. z zakresu profesjonalnej obsługi osób z niepełnosprawnością, sprawdza dostępność, pomaga przy projektowaniu nowych budynków oraz przestrzeni. Działa na rzecz dostępności usług ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami. Koordynatorka projektu Dostępna Ginekologia. Prywatnie m.in. zawodniczka Warszawskiej Drużyny Rugby na Wózkach Four Kings, była zawodniczka drużyny z Hamburga oraz Reprezentacji Polski w Rugby na Wózkach. Wicemistrzyni Świata w szermierce na wózkach w szpadzie, kat. C w 2021 roku. Laureatka konkursu Kryształek Zwierciadła. Nominowana do tytułu Warszawianka Roku 2019. 

 

Sylwia Spurek - prawniczka, radczyni prawna, legislatorka oraz feministka. Od 20 lat obrończyni praw człowieka. w latach 2015-2019 Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Obecnie posłanka do Parlamentu Europejskiego i członkini komisji parlamentarnych: LIBE, ENVI oraz AGRI, specjalnej grupy w PE monitorującej stan praworządności, a także sprawozdawczyni raportu przystąpienia przez Unię Europejską do Konwencji Antyprzemocowej Rady Europy. Autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu problemu przemocy w rodzinie i równego traktowania. Weganka, działa także na rzecz praw zwierząt. Wraz z partnerem, dr. Marcinem Anaszewiczem, w 2019 r. wydała książkę „Związek partnerski. Rozmowy o Polsce", ze sprzedaży której cały zysk przekazywany jest na rzecz fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!

 

Grażyna Staniszewska - polityczka, nauczycielka, działaczka opozycji w PRL, posłanka na Sejm X, I, II i III kadencji, senator V kadencji, posłanka do Parlamentu Europejskiego VI kadencji. W latach 1988–1990 wchodziła w skład krajowego kierownictwa „Solidarności”. Uczestniczyła w obradach Okrągłego Stołu w 1989.

 

Joanna Stańczyk - członkini Wrocławskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Wrocławia, wice prezeska Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet, przewodnicząca Rady Osiedla, przedsiębiorczyni, od ponad 20 lat związana z wrocławską kulturą. Jest producentką -  organizowała liczne festiwale i wydarzenia m.in. Przegląd Piosenki Aktorskiej, Jazz nad Odrą, Wrocław Non-Stop. Obecnie intensywnie zajmuje się pomocą uchodźcom jako jedna z liderek "Matki na granice".  Działa na rzecz społeczności lokalnej, partycypacji społecznej oraz wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym, nieugięcie walczy o zwiększenie reprezentacji kobiet w organach i podmiotach miejskich. 

 

Maja Staśko - Dziennikarka, scenarzystka, aktywistka. Współautorka książki "Gwałt to przecież komplement. Czym jest kultura gwałtu?". Na co dzień wspiera osoby po doświadczeniu przemocy.

 

Joanna Maria Stolarek - dziennikarka i publicystka. Dyrektorka warszawskiego biura fundacji Heinrich-Böll-Stiftung. Publikuje w różnych mediach, uwzględniając polsko-niemiecki punkt widzenia, wyjaśnia Polskę Niemcom, a Niemcy Polakom. Angażuje się jako mentorka wspomagając zwłaszcza kobiety w ich rozwoju zawodowym.

 

Anna Strzałkowska - Z zawodu psycholożka i socjolożka, z zamiłowania trenerka i konsultantka w zakresie psychologii organizacji i zarządzania. Pracuje zarówno z grupami szkoleniowymi, jak i indywidualnie jako certyfikowany coach (certyfikacja ICC). Nauczycielka akademicka zatrudniona na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Pracowni Realizacji Badań Socjologicznych UG. Jest autorką książki Zarządzanie zróżnicowanym wiekowo zespołem, publikacji dotyczących przywództwa i kierowania oraz raportów i ekspertyz z zakresu problemów społecznych, m.in. wykluczenia i inkluzji społecznej. Od 2005 roku związana z Ośrodkiem Doradztwa i Treningu Kierowniczego, w którym przeprowadziła min. 800 dni szkoleniowych. Aktywna działaczka na rzecz praw człowieka oraz trenerka antydyskryminacyjna.

 

Monika Suder - Dziennikarka telewizyjna i trenerka wystąpień publicznych oraz wykładowczyni. Przeprowadzaa wywiady w telewizji Echo24, a poza nią uczy jak pracować z kamerą i przed kamerą oraz jak oswoić tremę. Jest również producentką filmowo-telewizyjną, tworzy scenariusze do seriali i również je reżyseruje.

 

Ewa Sufin-Jacquemart - Członkini Zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet, prezeska Zarządu Fundacji Strefa Zieleni, członkini Zarządu Zielonej Fundacji Europejskiej przy Parlamencie Europejskim. Aktywistka, polityczka, była dyplomatka, absolwentka socjologii na UW i paryskiej Sorbonie oraz studiów z zakresu rozwoju lokalnego i środowiska na Uniwersytecie Versailles-St Quentin-en-Yvelines we Francji. W latach 2007-2011 Konsul RP w Luksemburgu. Po długiej emigracji od 2011r. mieszka w Polsce, działa na rzecz promocji ekologii politycznej i wzrostu świadomości ekologicznej Polek i Polaków.

 

Jacek Sutryk - Prezydent Wrocławia, samorządowiec. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorant Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH w Warszawie, wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Zaangażowany społecznie m.in. przewodniczył Radzie Pomocy Społecznej, działał w Zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, współorganizował krajowych i międzynarodowych konferencji z zakresu polityki społecznej, współpracował z organizacjami socjalnymi z całej Polski.

 

Agula Swoboda - artystka, malarka, kuratorka wystaw i matka. Autorka projektu artystycznego "Matkość". Absolwentka University of the West of England – Bower Ashton w Bristolu i Central Saint Martins w Londynie. Prowadzi "Szkołę Sztuki i Myślenia" w Cieszynie. Podczas 14 Kongresu Kobiet, Agula Swoboda opowie o „Matkości” – projekcie feministycznym, stworzonym we współpracy z Fundacją Zielone Pojęcie oraz Galerią CSW Kronika w Bytomiu. Artystka, przedstawiając historię pięciu kobiet przełamuje „zmowę milczenia”, tabu i mity, związane z idealizacją macierzyństwa. Całość jest opatrzona rysunkami, obrazami, kolażami oraz komentarzami autorki, które wyrażają zarazem bezsilność jak i siłę kobiet, odwagę i nadzieję.

 

Kazimiera Szczuka - Krytyczka i historyczka literatury, nauczycielka. Prezeska Fundacji Marii Janion. Odnawianie znaczeń. Od lat. 90. członkini  ruchu kobiecego, organizatorka pierwszych  manif, członkini Kongresu Kobiet, Polskiego Towarzystwa Genderowego, koordynatorka komitetu Ratujmy Kobiety.  Prowadziła programy telewizyjne i radiowe.  Uczy na studiach  podyplomowych IBL  PAN i  w LXI   Liceum Ogólnokształcącym im. Janiny Zawadowskiej  w  Szkolnym Ośrodku Socjoterapii Warszawie.  Autorka  książek, m.in.  zbioru esejów  o literaturze „Kopciuszek, Frankenstein i  Inne. Feminizm wobec mitu”,   „Milczenie  owieczek. Rzecz  o aborcji”  i  wywiadu  rzeki z prof. Marią  Janion  „Transe, traumy i transgresje”.  Współautorka i współredaktorka  prac zbiorowych,  m.in. „Encyklopedii Gender”, „…czterdzieści i cztery. Figury literackie. Nowy Kanon”, ostatnio    tomu „…Głuchy drwiący śmiech pokoleń?  Współczesna  szkoła wobec faszyzmu” a  także  „Lady Baba Jaga” o Jadze Hupało.   Mieszka w Warszawie.

 

Alina Szeptycka - Współprzewodnicząca Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Jacku Sutryku, członkini Wrocławskiej Rady Kobiet. Założycielka Stowarzyszenia Kultura Równości, organizatora Wrocławskiego Marszu Równości i Równego Miejsca – Centrum LGBT+ Wrocław. Trenerka i edukatorka antydyskryminacyjna, aktywistka. Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Holistycznej Szkoły Trenerów. Prowadzi m.in. warsztaty i szkolenia równościowe, koordynuje projekty. Współpracuje także z Fundacją Katarynka w obszarze kultury dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami.

 

Zofia Szozda - członkini zarządu Strajku Kobiet, przewodnicząca Lubuskiej Rady Kobiet. Aktywistka społeczna, założycielka grupy Wspólna Zielona Góra, w ramach, której prowadziła działania związane z tolerancją, projekty edukacyjne. Organizatorka ogólnopolskiego projektu "Pociąg do tolerancji", spotkań z mieszkańcami, projekcji, filmowych, współinicjatorka powstania Placu Praw Kobiet w Zielonej Górze. Inicjatorka utworzenia Wojewódzkiej Rady Kobiet.

 

Agnieszka Szpila - Pisarka, ekofeministka, kulturoznawczyni, aktywistka. W swoich ksiażkach i tekstach zajmuje się głównie tematami związanymi z osobami dyskryminowanymi - w tym z mniejszościami, z głównym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami. Ekofeminizm i niepełnsprawność to główne wątki, którym poświęca uwagę. W swojej pierwszej książce “Łebki od Szpilki” Szpila opowiadała o niepełnosprawnych córkach, w drugiej o Polakach z uwzględnieniem i ujęciem w oryginalny sposób problemu antysemityzmu, rasizmu i homofobii oraz LGBTQ, w trzeciej zaś - “Heksach” o dyskryminacji kobiet i paleniu ich na stosach w procesach o czarostwo. Pisarka traktuje swoje książki jak projekty społeczno-polityczno-kulturowe, uważając pisanie książek  dla samego czytania za anachroniczne i niestosowne w świecie, któremu grozi katastrofa klimatyczna i w którym dochodzi do ludobójstwa na różnym tle, także tym mniejszościowym. Istota wszech-czująca w intesywnie intymnej relacji z bytem. 

Aga Szreder i Rafał Żwirek - duet artystyczno-kuratorski od lat poruszający się na styku praktyk artystycznych i politycznych generujących potencjał zmiany kulturowo - społecznej. W swoich pracach poruszają tematy biowładzy, queeru i feminizmu filtrowane przez wizualny język współczesnej postpornografii. Częścią tych praktyk jest stworzony wspólnie z Romanem Gutkiem Post Pxrn Film Festival Warsaw.
 

Bożena Szubińska - emerytowana żołnierka, absolwentka Akademii Medycznej, Akademii Obrony Narodowej oraz Polskiej Szkoły Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych. Przez 26 lat, kontynuując tradycje rodzinne, pełniła służbę wojskową, w korpusie medycznym różnych struktur Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, w Marynarce Wojennej, Sztabie Generalnym WP oraz Ministerstwie Obrony Narodowej. Po wstąpieniu Polski do NATO pracowała na rzecz równouprawnienia oraz przestrzegania i poszanowania praw człowieka. Była Pełnomocniczka Ministra Obrony Narodowej ds. wojskowej służby kobiet.

 

Marta Szymczyk - absolwentka Wydziału Nauk o Wychowaniu na Uniwersytecie Łódzkim, pedagożka szkolna, nauczycielka etyki, aktywistka edukacyjna i społeczna, studentka psychologii. Prowadzi fanpage „Nieszablonowa pedagożka” poświęcony wychowaniu, edukacji antydyskryminacyjnej, przepisom prawa oświatowego oraz sprawdzonym działaniom w pracy z dziećmi i młodzieżą. Wyróżniona w XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" oraz w XI edycji konkursu im. Aliny Margolis-Edelman organizowanego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

 

Anna Śledzińska-Simon - Dr hab. Anna Śledzińska-Simon jest profesorem nadzwyczajnym prawa konstytucyjnego na Uniwersytecie Wrocławskim, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii. Posiada tytuły naukowe S.J.D. i LL.M. w zakresie porównawczego prawa konstytucyjnego uzyskane na Central European University (Budapeszt, Węgry). Odbyła staże gościnne w Węgierskiej Akademii Nauk (Budapeszt, Węgry), New York University School of Law (Nowy Jork, USA), European University Institute (Florencja, Włochy), Columbia University School of Law (Nowy Jork, Uniwersytet) oraz Max-Planck Institute for Comparative Public and International Law (Heidelberg, Niemcy). Jej badania i publikacje dotyczą porównawczego prawa konstytucyjnego i praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem prawa antydyskryminacyjnego. Obecnie jest zaangażowana w kilka międzynarodowych projektów (w tym projekt dotyczący różnorodności kulturowej i religijnej w Europie, CUREDI, prowadzony przez Max-Planck Institute for Social Anthropology w Halle, oraz gender and constitutionalism in Central and Eastern Europe).

 

Magdalena Środa - polska etyczka, filozofka, publicystka, doktora habilitowana nauk humanistycznych, profesora nadzwyczajna na Uniwersytecie Warszawskim, feministka, w latach 2004–2005 pełnomocniczka rządu do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn. Zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i feministyczną oraz problematyką kobiecą.

 

Magdalena Tabernacka - dr hab. prof. nadzw. UWr. Kieruje Zakładem Administracji Porównawczej w Instytucie Nauk Administracyjnych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Pracownią Badań nad Mediacjami i Innymi Alternatywnymi Metodami Rozwiazywania Sporów w Sferze Publicznej (www.pracowniamediacji.uni.wroc.pl). Prowadzi badania naukowe dotyczące relacji organów władz publicznych z adresatami ich działań mieszczące się w tradycyjnym interdyscyplinarnym ujęciu oferowanym przez Naukę administracji. Specjalizuje się w problematyce negocjacji i mediacji w sferze publicznej. Jest społecznym doradcą w Radzie Społecznej przy Terenowym Pełnomocniku Rzeczka Praw Obywatelskich we Wrocławiu.

 

Agnieszka Tarouquella-Levitan - współprowadząca Fundację Perspekta /wieś niezależna ekologicznie/, animatorka działań społecznych, incjatorka wielu zmian na polskiej wsi

 

Monika Tichy - buntowniczka, motocyklistka, feministka. Fotografuje, pisze, podróżuje, reportażuje, filmuje. Aktywistka praw człowieka, praw kobiet, najwięcej działa na rzecz akceptacji i równouprawnienia osób LGBT+. Organizuje Marsze Równości, pomoc psychologiczną i kryzysową dla ofiar patriarchatu i queerfobii, finansowanie tranzycji, akcje artystyczne i kampanie społeczne. Szefowa Fundacji Lambda Polska. Ma żonę i syna, oboje w spektrum autyzmu. Uwielbia: swoją Rodzinę z Wyboru, Przystanek Woodstock, Wiedźmina i twórczość sióstr Wachowskich.

 

Małgorzata Tkacz-Janik - dr n. hum. kulturoznawczyni, od 2008 r. aktywnie zajmuje się herstorią, w 2009 nominowana przez GW do tytułu „Polka Roku” za zorganizowanie w Sejmie ogólnopolskich obchodów rocznicy 90-lecia uzyskania przez Polki praw wyborczych. Pełnomocniczka Kongresu Kobiet ds. obchodów Stulecia Praw Kobiet (od 2018 r.). Współautorka broszury jubileuszowej o prawach kobiet pt: „Stulecie Praw Kobiet 1918-2018. Chcemy całego życia!”. Twórczyni idei Śląskiego Szlaku Kobiet. Od 2015 zorganizowała kilkadziesiąt spacerów, happeningów, akcji performatywnych, wystaw oraz rekonstrukcji i debat na temat historii i praw kobiet w Polsce i za granicą.

 

Olga Tokarczuk - wybitna pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Laureatka między innymi Międzynarodowej Nagrody Bookera, Nagrody im. Jana Michalskiego, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike. Jest Wielkim Ambasadorem Języka Polskiego oraz Honorową Obywatelką Wrocławia, Warszawy i Krakowa. Otrzymała tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Małgorzata Tracz - Posłanka Partii Zieloni na Sejm IX kadencji i wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Koalicja Obywatelska. W Parlamencie pracuje w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Spraw Zagranicznych. Od maja 2015 roku do stycznia 2022 roku była współprzewodniczącą Partii Zieloni. Obecnie jest członkinią Zarządu Europejskiej Partii Zielonych (European Green Party).  Od lat działa w organizacjach pozarządowych. Na rzecz ochrony bioróżnorodności i przyrody we wrocławskim Stowarzyszeniu Ekologicznym EKO-UNIA. Dla praw kobiet w Dolnośląskim Stowarzyszeniu Kongres Kobiet. 

 

Katarzyna Turkiewicz - Prezeska Zarządu, Hewlett Packard Enterprise Global Business Center. Katarzyna Turkiewicz pełni funkcję Prezesa Zarządu Hewlett Packard Enterprise Global Business Center we Wrocławiu od czerwca 2015 roku. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w obszarach m.in. sprzedaży, marketingu, zarządzania, finansów oraz szeroko rozumianych procesów biznesowych. Jest związana z firmą Hewlett Packard Enterprise od 2006 roku. Katarzyna Turkiewicz aktywnie angażuje się w działalność społeczną jako promotorka inicjatyw w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Sama uczestniczy w akcjach charytatywnych i wolontariackich, jak również była wielokrotnie zaangażowana w programy mentorskie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także zasiada w Radzie Interesariuszy Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Ponadto, altywnie wspiera inicjatywy związane z inkluzywnością, a także aktywizacją kobiet w środowisku biznesowym. Od kwietnia 2017 roku jest członkinią Wrocławskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Wrocławia, a także Zespołu Eksperckiego przy Strategii Rozwoju Wrocławia. Jest absolwentką Politechniki Wrocławskiej na kierunku Elektronika oraz Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Uzyskała również międzynarodowy dyplom oraz stopień naukowy MBA.

 

Svitlana Voitsekhovska  - Posłanka na Sejm Ukrainy w latach 2014-2019. Pełniła funkcje Szefowej Kancelarii Premiera Ukrainy, Szefowej Sekretariatu Przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy, Przewodniczącej Rady Nadzorczej JSC Oshchadbank i Ukreximbank, kierownicze stanowiska w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ministerstwie Gospodarki i Narodowego Banku Ukrainy.

 

Natalia Waloch - dziennikarka Wysokich Obcasów. Od lat zajmuje się tematyką społeczną i prawami kobiet. W przeszłości pisała m.in. o likwidacji Funduszu Alimentacyjnego oraz walce matek dzieci niepełnosprawnych o wyższe zasiłki i możliwość podjęcia pracy. Relacjonowała liczne kampanie wyborcze do samorządu, Sejmu i Senatu oraz Parlamentu Europejskiego, komentuje bieżące życie polityczne. Na łamach WO, Gazety Wyborczej oraz Wysokich Obcasów Extra pisze m.in. o aborcji, ścieraniu się feminizmu z Kościołem, relacjonowała exodus uchodźców z Libii podczas interwencji NATO, portretowała współczesne bizneswomen i ważne postaci historyczne.

 

Karolina Wasielewska - Dziennikarka radiowa i prasowa, autorka reportażu o kobietach w informatyce PRL Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki; oraz bloga Girls Gone Tech.pl. Specjalizuje się w tematyce kobiecej i technologicznej. Prowadzi szkolenia z zakresu diversity&inclusion dla firm.

 

Jacek Wasik - dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej z siedzibą we Wrocławiu. Z Komisją Europejską związany jest od 2005 roku. W latach 2011-2018 pełnił funkcję przedstawiciela ds. wielojęzyczności Dyrekcji Generalnej ds. Tłumaczeń Pisemnych (DGT) w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Lata 2005-2011 spędził w Luksemburgu, gdzie pracował jako tłumacz pisemny oraz zastępca kierownika działu tłumaczeniowego w Departamencie Języka Polskiego DGT. Jest magistrem italianistą Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował także na Uniwersytecie Warszawskim (studia podyplomowe z zakresu integracji europejskiej), Politechnice Śląskiej (studia podyplomowe z zakresu lotnictwa cywilnego w UE) oraz Akademii Ekonomicznej w Krakowie (studia podyplomowe z zakresu ekonomii i zarządzania).

 

Małgorzata Waszkiewicz - prowadząca w radiu TOK FM. W przeszłości pisała do lokalnych i ogólnopolskich gazet i pracowała w Radiu Wrocław i Radiu RAM.

 

Danuta Wawrowska - adwokatka, ekspertka ogolnopolskiej bazy Ekspertki.org, członkini stowarzyszenia Defensor Iuris, pomyslodawczyni akcji #Alimentytonieprezenty. Prezeska i współzałożycielka Stowarzyszenia Kobiecy Słupsk, którego głównym celem jest wyzwolenie aktywności kobiet w regionie. Inicjatorka i organizatorka I Słupskiego Kongresu Kobiet pod hasłem „Uwalniamy energię Kobiet” w marcu 2015 roku i kolejnych. Feministka, członkini Stowarzyszenia Kongres Kobiet w Warszawie, pełnomocniczka regionalna Kongresu Kobiet w Słupsku.

 

Karolina Wigura - socjolożka, historyczka idei, publicystka, pisze m.in. dla działu politycznego w Kulturze Liberalnej, wykładowczyni Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Magdalena Wolska - aktywistka na rzecz zwierząt stowarzyszenia Otwarte Klatki i Fundacji Viva, walcząca o dobrostan zwierząt hodowlanych i zakaz hodowli na futra w Europie. Współprzewodnicząca Ostrej Zieleni w Łodzi

Joanna Wolska - aktywistka, rebeliantka, obrończyni praw człowieka i (radykalna) feministka. Współtworzyła Strajk Kobiet Bielsko-Biała i prowadziła dziesiątki demonstracji i protestów w swoim mieście. Jedna z inicjatorek Bielskiego Marszu Równości, aktywnie zaangażowana w walkę o dofinansowanie zabiegów in vitro przez miasto oraz w pomoc dla Ukrainy.
 

Ewa Wołkanowska-Kołodziej - urodziła się w Wilnie.  Studiowała w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Polskiej Szkole Reportażu. Pracuje jako dziennikarka prasowa specjalizująca się w tematyce społecznej. W 2020 roku „za rzetelność dziennikarską i warsztat pisarski, za znajdowanie pomijanych obrazów życia” została nagrodzona statuetką Twórcy Szczególnie Wrażliwego. W 2019 roku za tekst o polskich onkolożkach “Niewidzialne” dostała Kryształowe Pióro. Za reportaż “Przywiązuję mamę do łóżka i wychodzę” – 1 nagrodę Festiwalu Twórczości Wrażliwej. Za cykl reportaży o ubóstwie i wykluczeniu społecznym (w tym “To co, nie żal umierać?” i “Głuche dzieci: Polsko, usłysz nas”) – nagrodę im. prof. Elżbiety Tarkowskiej.

 

Joanna Wons-Kleta - od 2010 roku radna opozycyjna, od 2018 roku Wójtka Gminy Pawonków. Absolwentka Politechniki Wrocławskiej. Jej głównym celem jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego w oparciu o jawność i transparentność działania samorządu, szukanie dróg rozwoju i wykorzystywanie ich w efektywny sposób. Uważa, że praca w samorządzie to służba, która w żadnym wypadku nie może być oparta na populizmie. Mówi o sobie, że jest chrześcijańską feministką
 

Ewa Woydyłło-Osiatyńska - w Kongresie Kobiet od 14 lat. Psycholożka, terapeutka, autorka książek psychologiczno-rozwojowych, publicystka społeczna, aktywnie udziela się w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom i w Fundacji a/typowi propagującej działania na rzecz neuroróżnorodności.

Justyna Wydrzyńska - aktywistka, doula aborcyjna, feministka, aborcjonistka. Współzałożycielka Kobiet w Sieci, organizacja wspiera osoby w wykonaniu aborcji.

 

Anna Wypych-Knieć - Sędzia w Sądzie Rejonowym na warszawskim Mokotowie, Przewodnicząca Zespołu ds. Prawa Cywilnego „Iustitii”, przedstawiciel „Iustitii” w Forum Konsumenckim przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.
 

Oliwia Wyrzykowska - wiceprezeska Fundacji na rzecz Praw Ucznia, studentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Wieloletnia działaczka w zakresie edukacji i praw człowieka, od 3 lat działa i pracuje w Fundacji Zwolnieni z Teorii.

 

Dorota Zabłudowska - sędzia, obywatelka, matka, partnerka. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Od wielu lat zajmuje się współpracą międzynarodową i edukacją prawną młodzieży i dorosłych. Laureatka Gdańskiej Nagrody Równości w 2018 r. Za działania na rzecz praw człowieka – prawa obywateli do niezawisłego sądu.

 

Katarzyna Zabratańska - menadżerka ds. Równości i Włączającej Kultury Organizacyjnej w Żabka Polska. Od ponad 15 lat zajmuje się tematyką równości, antydyskryminacji, praw człowieka i różnorodności. Pracowała w organizacjach międzynarodowych, biznesie, sektorze publicznym i pozarządowym. Ma doświadczenie eksperckie, trenerskie i zarządcze, wdrażając programy edukacyjne, komunikacyjne i polityki równościowe w organizacjach. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji, artykułów i raportów na temat DEI, w szczególności dotyczących równości płci, osób LGBTQ+, osób głuchych. Absolwentka Akademii Przywództwa Kobiet, studiów Międzykulturowych. Doktoryzuje się w dziedzinie socjologii, pasjonatka Europy Wschodniej, kultury żydowskiej i herstorii.

 

Kinga Zacharjasz - Wieloletnia liderka, dyrektorka zarządzająca w branży finansowej obecnie partnerka zarządzająca InClue.pl, firmy szkoleniowej i konsultingowej. Ekspertka i entuzjastka rozwoju menadżerów w zgodzie z założeniami zrównoważonego przywództwa opartego na samoświadomości, wartościach i rozumieniu zmieniającego się świata. Specjalistka i praktyk budowania wysoko funkcjonujących zespołów ( high performing teams) opartych na bezpieczeństwie psychologicznym jako bazie do realizacji doskonałych wyników. Mentorka liderów i liderek. Aktywistka na rzecz promowania różnorodnych zespołów i zarządzania różnorodnością. Absolwentka pierwszej edycji Akademii Liderek Henryki Bochniarz - prestiżowego programu adresowanego do menadżerek wspierającego ich wielowymiarowy rozwój jako liderek. Absolwentka prestiżowych studiów podyplomowych dla liderów wysokiego szczebla - Akademia Psychologii Przywództwa przy Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej pod wodzą Jacka Santorskiego

 

Lidia Zajchowska - polska programistka i nauczycielka, jedna z pierwszych polskich informatyczek. Opracowywała moduły oprogramowania podstawowego dla komputerów Odra 1003, Odra 1013, Odra 1204. Opracowała także składnię i translator języka programowania JAS (Język Adresów Symbolicznych), autokodu MOST dla Odry 1204. Zajchowska, znając dobrze oprogramowanie Odry 1204, z powodzeniem znajdowała nabywców komputera za granicą. Napisała rozdział książki „Maszyny cyfrowe i ich zastosowanie”. W 1978 przeszła do pracy w Instytucie Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów. W 1989 rozpoczęła pracę jako nauczycielka matematyki i informatyki w szkole średniej. W 2002 przeszła na emeryturę.. Jedna z bohaterek książki Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki.

 

Grażyna Zaremba-Szuba - prezeska i założycielka LGD CIW w Łobzie, prezeska Stowarzyszenia Tradycja działającego na rzecz wspierania edukacji dzieci i młodzieży, współzałożycielka oddziału zachodniopomorskiego PIPRiL ( Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego

 

Danuta Zduńczyk - prezeska Stowarzyszenia Samotni Rodzice

 

Urszula Zielińska - posłanka na Sejm RP IX kadencji, członkini Partii Zieloni i parlamentarnego Klubu Koalicji Obywatelskiej PO .N iPL ZIELONI. Działa by wygrać dla nas lepszy klimat. W dobie płonącej Amazonii, Syberii, Afryki oraz topniejących lodowców – chcę wiedzieć, że robi wszystko co może dla ratowania ludzi, zwierząt, przyrody i planety.

 

Izabela Zygmunt - analityczka w WiseEuropa. Zajmuje się politykami publicznymi w obszarach energii i klimatu, procesami europejskimi oraz zrównoważonym finansowaniem. Zdobyła doświadczenie zawodowe w europejskiej administracji publicznej oraz w sektorze pozarządowym, gdzie zajmowała się transformacją energetyczną, sprawiedliwą transformacją regionów górniczych oraz monitorowaniem wpływu inwestycji publicznych na klimat i środowisko. Absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim i stosunków międzynarodowych na Freie Universität w Berlinie.

 

Anna Żabska - Prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Jest członkinią zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Karierę zawodową zaczynała w Urzędzie Miejskim Wałbrzycha. Pełniła funkcję rzeczniczki prasowej  i kierowniczki Biura Prezydenta Wałbrzycha. W 2014 roku objęła funkcję dyrektorki Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu. 3 lata później została Prezeską Zamku Książ. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach Stosunki Międzynarodowe oraz Prawo. Certyfikowana Project Manager, Mediatorka.  Ukończyła Podyplomowe Studia Zarządzanie Restrukturyzacją i Naprawą Przedsiębiorstw w  warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. Od 3 lat doceniana w zestawieniu 100 najbardziej wpływowych ludzi w turystyce sporządzanego przez Waszą Turystykę.

 

Monika Żółkoś - Absolwentka Filologii Polskiej UG, skończyła również studia Wiedza o Kulturze w Polskiej Akademii Nauk oraz Zarządzanie Kulturą w Szkole Głównej Handlowej. Na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zajęcia dotyczące szeroko rozumianych Studiów Kulturowych. Brała udział w kilkudziesięciu konferencjach naukowych w Polsce i za granicą. Jest członkinią zespołu naukowego HyPaTia, zajmującego się badaniem feministycznej historii polskiego teatru oraz Laboratorium Animal Studies - Trzecia Kultura, którego prace skupione są na humanistyce nieantropocentrycznej. Otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej. Jej zainteresowania naukowe skupiają się w kilku obszarach: humanistyka nieantropocentryczna i Animal Studies, teoria dyskursów postzależnościowych oraz Studia Genderowe ze szczególnym uwzględnieniem feministycznej historii polskiego dramatu i teatru.

 

Olena Żurawska - ukraińska sędzia, opowiada o sytuacji w Ukrainie i trudności w funkcjonowaniu sprawiedliwości w kraju ogarniętym wojną, w szczególności na terenach okupowanych.

bottom of page